Autor Wątek: Przeróbka ładowarki Ni-Cd na Ni-MH  (Przeczytany 10493 razy)

Offline Macieq

• Newbie
  • *
Przeróbka ładowarki Ni-Cd na Ni-MH
« dnia: Maj 29, 2010, 03:12:16 pm »
mam taki problem:
Posiadam ładowarkę na 6 akumulatorów Ni-Cd i chciałbym ją "przerobić" do ładowania akumulatorów Ni-MH. Co muszę zamienić w takiej ładowarce, abym miał możliwość ładowania nowszych akumulatorów Ni-MH?
Ładowarka do akumulatorów jest standardowym wyposażeniem CB -radia Alan-42. To radio posiada pojemniki na 6 akumulatorów wielkości baterii R6. Ladowarka jest przy wtyczce do gniazda sieciowego. Konstrukcja jej to pewnie  jakiś standard ładowarki stosowany w wiekszości ładowarek radiotelefonów ręcznych.
Kiedyś akumulatory Ni-Cd były wyłącznie w użyciu, obecnie Ni-MH i stąd mój problem.
Czy jest ktoś , kto podpowie mi co muszę wymienić w ładowarce, na co zwrócić uwagę przy przeróbce ładowarki :?:
jestem tylko amatorem radia

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 30, 2010, 07:18:46 am »
Według mnie zasadniczo niczego można nie zmieniać i będzie dobrze...

Offline Macieq

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 30, 2010, 10:25:38 am »
małe sprostowanie: ładowarka dostarczona do wyposazenia Alana 42 jest do ładowania 8 akumulatorów.

Uważam, że  jest potrzeba przerobienia ładowarki. Do akumulatorów Ni-Cd obowiązywała zasada, że należy ładować prądem 10 x mniejszym niż pojemnośc akumulatora np. w przypadku pojemności 1000 mAh wymagane było ładowanie akumulatora przez 15 godzin prądem 100 mA. Akumulatory Ni-MH mają wieksze pojemności np 2500, 3000 mAh to i pewnie prąd ładowania musi być większy.

Offline SQ9GEH

• Global Moderator
  • Newbie
    • Błyskawiczny komunikator AOL - 3208698
    • http://republika.pl/uglybuglly/
    • Email
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 30, 2010, 11:13:15 am »
mysle ze prąd niema znaczenia ale przy rakich pojemnościach czyli 2500 mAh ładowanie prądem 100mA będzie strasznie długie
Poszukuje informacji na temat Trio (Kenwood) TX310 i JR 310

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 31, 2010, 06:20:09 am »
Nie podałeś takich szczegółów technicznych. Pewnie, że warto zwiększyć prąd ładowania.

Offline sp9wlc

• Newbie
  • *
    • Błyskawiczny komunikator AOL - 693392
    • Email
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 31, 2010, 12:53:02 pm »
jeśli zaaplikujesz prąd o wartości 1/10 pojemności to będziesz ładował zgodnie "ze szkołą" czyli prawidłowo przez 10 h, jeśli prąd będzie inny niż 1/10 pojemności, musisz sobie wyliczyć przez jaki czas będziesz musiał ładować przy wyższej wartości prądu żeby aku nie "zagotować" przez dłuższy czas, lub w przypadku mniejszego niż 1/10 zeby to nie trwało wiecznie.

ogólnie 1/10 jest prawidłową wartością i czas ładowania jest do przyjęcia bo trwa 10h, są oczywiście ładowarki procesorowe lub regulowane, które odpowiednio aplikują prąd, ale to inna bajka.
pozdrawiam, Tommi, sp9wlc
"Jesli chcesz rozbawić Boga, powiedz Mu o swoich planach na przyszłośc".
przynależność klubowa: SP9KJT, SP9PRO, w przeszłości SP9ZAF, SP9PZD

Offline defender

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 31, 2010, 11:01:41 pm »
Ech, jak ktoś ustawi 100mA to akumulator po naładowaniu będzie ciepły a jak 250mA to już gorący. Takie prądy to można używać gdy stosujemy ładowanie z procesem -DV, przy ładowaniu bez kontroli dla ogniw AA zaleca się używać prądu 50mA i po prostu dłużej poczekać na naładowanie akumulatora. 1/10 C stosowano dla miniaturowych akumulatorów w czasach gdy nie rosły pojemności dla danej wielkości celi , przy przeładowanej pojemności w stosunku do wielkości celi zagrzejemy akumulator dlatego żaden normalny producent nie daje ładowarek nawet 100mA dla ładowania AA bez kontroli (ta alanowska ładuje pomiędzy 35 a 60mA).

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 19, 2010, 06:54:45 am »
A jakie układy polecacie do kontroli prądu ładowania?

Offline defender

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 21, 2010, 03:11:35 pm »
Ja żadnych, wszelkie jakie znam niszczą akumulatory a te stosowane w NASA są niedostępne. Polska ładowarka PULSAR(mają własne oprogramowanie) potrafi ładować z zerowym DV jest droga i ale też jako nieliczny wyjątek poprawnie ładuje akumulator.

Offline Macieq

• Newbie
  • *
ładowarka
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 23, 2010, 09:36:09 pm »
Zdecydowałem, że dokupię drugą ładowarkę BC700. Ten model  ładowarki ma cztery stanowiska do ładowania akumulatorów. W teren to naładowane akumulatory zabiorę bez ładowarek niestety bo sa zbyt duże. W razie wyczerpania akumulatorów dokupi się bateryjki (wielkości R6). Te można dostać w każdym zakątku świata  :-D  .

Offline defender

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 23, 2010, 10:49:37 pm »
BC700 to bardzo niszcząca ładowarka, sam ją mam i nie polecam chyba że mamy kasę na nowe akumulatory , ona bardzo nagrzewa akumulatory. Lepsza jest ta MCH9000 ale droga , producent deklaruje że jest 10 razy czulsza od BC700 bo wykrywa ujemny przyrost napięcia na poziomie 1mV co jest dobrym wynikiem na cywilny sprzęt a BC700 ma czułość 10mV co jest naprawdę słabym wynikiem i nim ta ładowarka dostrzeże naładowany akumulator to jest on już gorący.
Ogólnie jak rzadko ładujesz akumulatory to ładowarka ma stosunkowo małe znaczenia (bo robisz mało cykli a akumulator starzeje się od samego czasu) co innego jak kilka razy w tygodniu.

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 23, 2010, 11:10:31 pm »
A co to za układy stosowane w nasa? Może są jakies radzieckie odpowiedniki?

Offline defender

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 24, 2010, 08:12:13 am »
Sam nie wiem co to za układy były, ale stosowali po prostu zerowy DV(brak przyrostu napięcia w czasie) aby nie psuć sobie specjalnie akumulatorów , do tego dochodził specyficzny tryb ładowania kilkusekundowe ładowanie i bardzo krótkie (poniżej sekundy) celowe rozładowanie większym prądem niż ładowanie. Zabieg miał na celu automatyczne ładowanie + regeneracje a jak wiadomo akumulatory ni-cd bardzo nie lubią ładowania gdy są częściowo naładowane, w ni-mh ten efekt jest już słaby ale nadal odczuwalny.
Obecnie kosmos używa jak niemal wszyscy bardzo wydajnych li-ion, efekt pamięci niemal nie istnieje a ładowanie jest proste bo po prostu do napięcia 3,9V(standard kosmiczny) lub do 4,2V (standard cywilny) , jak ktoś przesadzi z napięciem albo ma niskiej jakości ogniwo to zaczyna ono powoli "puchnąć" co widać np. w telefonach GSM(tam jest ogniwo z miękkim separatorem z polimerów czyli li-pol).

Offline sklepcseie

• Newbie
  • *
    • http://sklep.cseie.com.pl
Odp: Przeróbka ładowarki Ni-Cd na Ni-MH
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 10, 2014, 02:45:40 pm »
Powiem tak ładowarka 4.,2v jest dobra i jesli chcesz zmieniac to musisz zapoznać sie ze wzorami statycznymi oraz poznac zasady dziłania pradu zmienno-stałego żeby prz odpowiednim napięciu nie spalic obwodów scalonych na płytach macierzystych . Jestli sie uda daj znac z niecierpliwościa czekam na wyniki kwantowego eksperymetu rassela w ktorym wlasnie testowal takie ladowarki :)