Autor Wątek: strojenie nadajnika 35Mhz  (Przeczytany 2502 razy)

Offline grubypablo

• Newbie
  • *
    • Email
strojenie nadajnika 35Mhz
« dnia: Czerwiec 09, 2010, 10:45:28 am »
Witam szanownych kolegów!
Jeśli to co piszę jest niedopuszczalne na tym forum to przepraszam i proszę posta usunąć. Dlaczego tu piszę? ano technika w.cz. jest trudna, wymaga dużej wiedzy, doświadczenia, specjalistycznego sprzętu pomiarowego, a przede wszystkim zna się na tym temacie niewielu.

Do rzeczy: jestem modelarzem mam aparaturę 35Mhz tanią ale podobno po zestrojeniu działającą dobrze, więc się wziąłem za strojenie zgodnie z opisem post remzibiego na epheli  podstawowym wyznacznikiem strojenia była max amplituda na wyj (antenie - oscyloskop 200mhz) ale zauważyłem że przy całym zakresie max amplitudy kształt przebiegu na bazie tranzystora mocy zmienia się bardzo. po skończeniu efekt niezadowalający, na odległości ok 50-100m samolot ma czasem czkawkę tak jakby na chwilkę tracił zasięg . Lata co prawda dalej -granicy nie zmierzyłem - bo sterowanie nawet na krótszym odcinku już jest nie najlepsze.

Pytanko: czy ktoś z was (najlepiej z Krakowa nie pomógłby mi profesjonalnie zestroić aparatury??) a może ktoś opracowałby mocniejszy nadajnik?? myślę że szerokie grono modelarzy  byłoby niezmiernie wdzięczne.
Pozdrawiam Paweł

Offline defender

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 12, 2010, 10:01:00 am »
Kształt na bazie będzie zawsze zniekształcony gdy jest ona silnie sterowana , tak działa klasa B i C wzmacniaczy mocy w.cz.
Nie posiadam laboratorium ale może jest problem z kwarcami - ich częstotliwością(odchyłką), czy antena w odbiorniku jest sprawna ?.
Dawniej bez laboratorium robiono to tak ze podłączano słuchawki do wyjścia detektora i słuchano czy w odległości około 200m(na ziemi,pusta przestrzeń) nie ma żadnych zaników przy 'machaniu' odbiornikiem(z anteną), czy nie ma zniekształceń.
Może zrywa bo zakłócenia są od silnika ?(dawniej to był straszny problem z radiami AM).

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 19, 2010, 06:56:45 am »
Warto też sprawdzić nadajnik nawet na zasadzie porównania miernikiem natężenia pola - wtedy sprawdzimy zarówno moc jak i dopasowanie anteny...