Autor Wątek: Niepokojąca tendencja  (Przeczytany 2666 razy)

Offline Góral

• Administrator
  • Newbie
    • Email
Niepokojąca tendencja
« dnia: Styczeń 25, 2011, 02:05:11 am »
Z racji tego że dużo jeżdzę po kraju zauważyłem bardzo niepokojący tręd a mianowicie w miejcach uprzednio "czystych" poziom zakłoceń impulsowych jest przerażający i uniemożliwiający jakikolwiek odbiór stacji amoatorskich ale i komercyjnych gdyż poziom tych zakłoceń to 9+20 dB do 9+40dB i rościąga się czasami na kilka kilometrów.

Pierwsze takie miejsce które odkryłem to okolice Nadarzyna, epicentrum to szkrzyżowanie z drogą na Magdalenkę, okolice maximusa. a zasięg zakłóceń to około 4 km jakieś 2 km przed i 2 za tym skrzyżowaniem, czyli okoliczni mieszkańcy mogą zapomnieć o używaniu odbiornika radiowego na falach KF a może i na średnich, tego nie sprawdziłęm. zakłócenia występują tylko nocą gdy są zapalone latarnie uliczne z lampami sodowymi, czyżby jakieś tanie chińskie strowniki tych lamp ?

jakieś kilka miesięcy temu identyczne zakłocenia pojawiły się w okolicach Rawy Mazowieckiej konkretnie zjazd z katowickiej na Rawę, zasięg i siła zakłóceń podobne jak w okolicach Nadarzyna, lampy też takie same.

Ostatnio to samo dokładnie na Wale Miedzyszyńskim, to już trzecie takie miejsce, co będzie jak epidemia będzie dalej rozszerzać się ?

Identyczna sytuacja występuje na ulicy 9 Maja w Łasku koło Łodzi.

Co będzie jak ta nowatorska cudowna technologia ogarnie większość terytorium Polski ?

Będziemy mogli zapomnieć o robieniu łączności.

Jest jeszcze jedna skandaliczna sprawa ale o tym w następnym poście.

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
Niepokojąca tendencja
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 25, 2011, 07:54:09 am »
Wszelkie zakłócenia, nieprawidłowości w eterze można zgłaszać UKE - bowiem od tego oni są, od tego oni są właśnie. Na ostatnim zjezdzie w Burzeninie prezentowane były możliwości współczesnego "parowozu". Załoga z UKE potwierdziła, że wszelkie zakłócenia należy do nich zgłaszać a ich zadaniem jest wykrywać i eliminować zródła zakłóceń.

Ciekawe czy to działa w praktyce i czy ktoś już próbował coś im zgłaszać.

Offline Góral

• Administrator
  • Newbie
    • Email
Niepokojąca tendencja
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 26, 2011, 04:47:55 pm »
Cytat: "2T931A"
Wszelkie zakłócenia, nieprawidłowości w eterze można zgłaszać UKE - bowiem od tego oni są, od tego oni są właśnie. Na ostatnim zjezdzie w Burzeninie prezentowane były możliwości współczesnego "parowozu". Załoga z UKE potwierdziła, że wszelkie zakłócenia należy do nich zgłaszać a ich zadaniem jest wykrywać i eliminować zródła zakłóceń.

Ciekawe czy to działa w praktyce i czy ktoś już próbował coś im zgłaszać.

Ja z racji moich licznych podruży po kraju jestem w stanie wyszukiwać i wskazywać takie miejsca ale zupełnie brak mi doświadczenia w denuncjowaniu takich przypadków do właściwych organów władzy ludowej czy coś w tym rodzaju.

Jako że szanowny administrator zna sprawę jak widać od podszewki, bywa na różnych zjazdach itp. pozwolę sobie zaproponować aby to właśnie kolega administrator kontaktował się z UKE i zbadał temat a ja ze swojej strony udzielam całkowitego poparcia w tych działaniach i będę dalej aktywnie poszukiwał "zadżumionych" miejsc i opisywał ich dokładną lokalizację.

z wyrazami szacunki administrator niższego szczebla Góral.

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
Odp: Niepokojąca tendencja
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 07, 2011, 11:11:29 pm »
UKE ma obowiązek zajmowania się takimi sprawami. Od tego oni są. Od tego oni są właśnie.

Offline sp8gsc

• Newbie
  • *
    • http://sp8gsc.xt.pl/
    • Email
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 11, 2012, 08:49:18 am »
W mojej okolicy UKE wykryło kilkanaście zakłoceń na falach KF, ale z ich lokalizxcją i elimnonowaniem to juz znacznie gorzej. Żródło najbardziej uciązliwego szerokopasmowego trzasku niestey nie zostało zlokalizowane. Na szczescie jest on dość słaby (niemniej skutecznie ogranicza a czasem nawet uniemozliwia odbiór słabych stacji) i nie jest stały - włacza sie okresowo, bez zwiazku z godzinami czy dniami tygodnia. Takie cos słabe, szerokopasmowe  i okresowe jest najtrudniejsze do zlokalizowania, a juz kilkanascie dx-ów na pasmach 14 i 10 MHz nie udało sie przez to zrobić. Zaczyna sie i stacja ginie w szumie słabych trzasków. Nie ma sensu wołac, bo nie słychac odpowiedzi.
Został popełniony bład w przepisach gdy do urzadzen elektrycnych zostały zaliczone urządzenia czysto elektroniczne. Każde z takich urzadzen powinno przed dopuszczeniem na rynek dostać certyfikat. Nie ma takiego obowiazku, dlatego w eterze pojawiła sie masa nikomu niepotrzebnych i całkowicie bezurzytecznycvh syganłow radiowych z takich urządzeń, które owszem spełniaja swoja role, ale dotkowo emituja tez sygnały radiowe czyli sa nadajnikami pracujacymi bez jakiegokolwiek pozowlenia i  bezsensownie zuzywajacymi prąd na emitowanie takich sygnałow.
Ich eliminacja bylaby wiec celowa zarowno dla producenta jak i  uzytkownika - najlepiej jeszcze przed wprowadzeniem na rynek. Ale jakos nikt o tym nie pomyślał i teraz UKE ma zajecie z tak jak u mnie - przetwornica 230/24V do zamotowana u sasiada (to źródło udało sie zlokalizowac i wyelimnowac bo sygnał był stały i potężny). Teraz juz chyba nie stosuje sie transfortmatow, wszelkie zasilacze oparte sa na przetwiornicach. Wystarczy ze zawiedzie jeden kondenator i juz mamy szerokie widmo zakłoceń. Może z czasem,producenci udoskonala te układy, bo urządzenia bezsensownie umitujace nikomu nie potrzebne sygnały radiowe zuzywaja wiecej prądu.

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 11, 2012, 08:55:11 am »
Pisaliśmy o tym razem z adminem Góralem artykuł

http://krotkofalarskie.pl/artykul/problemy-krotkofalarstwa-xxi-wieku/

Swoją drogą witamy Kolege SP8GSC - powrót w wielkim stylu!

Bardzo się cieszę, że jesteś!