Autor Wątek: Zakłócenia w paśmie 80m  (Przeczytany 7428 razy)

Offline janosik

• Newbie
  • *
Zakłócenia w paśmie 80m
« dnia: Styczeń 04, 2011, 10:32:47 pm »
I od pewnego czasu zauważam w swoim TRX-ie zakłocenia w paśmie 80m (od 3,6MHz do 3,8MHz).Jest to jakiś terkot, brumm, trzaski...Czasami przypomina to jakby pracujący jakiś silnik  bez kondensatora przeciwzakłóceniowego .Użyłem stare radio tranzystorowe z zakresem fal średnich i zastosowałem je jako detektor tychże dzwięków. Zakłocenia występowały na częstotliwościach ok. 1,5MHz, 1MHz, 800kHz, 600kHz.Stwierdziłem, że największe nasilenie zakłoceń występuje w pobliżu linii telefonicznych (pomiaru dokonałem w piwnicy naszego bloku, bo tam mam swoją stację KF).
Mieszkam na wsi, więc to raczej nie są zakłócenia przemysłowe.
 Czy może to mieć związek z instalacją neostrady przez moich sąsiadów ?
 Co może być powodem takich zakłoceń od linii telefonicznych?
 Jak temu zapobiec?

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
Zakłócenia w paśmie 80m
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 06, 2011, 08:09:06 pm »
A masz może jakieś nagranie tych zakłóceń?

Offline janosik

• Newbie
  • *
Zakłócenia w paśmie 80m
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 06, 2011, 09:10:33 pm »
Dobra myśl. Słowami trudno zobrazować dźwięki. Spróbuję nagrać te zakłócenia i tu je umieścić.

Offline janosik

• Newbie
  • *
Zakłócenia w paśmie 80m
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 07, 2011, 10:17:08 pm »
Mam nagrania tych zakłóceń, ale nie wiem jak je umieścić na forum. Są to pliki wav i gdy chciałe je dodać jako załączniki, to zostały odrzucone jako niedozwolone.

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
Zakłócenia w paśmie 80m
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 08, 2011, 02:47:23 am »
Zmodyfikujemy to jednak proponuje zrobić z tego mp3. Wystarczy użyć prostego programu do przetworzenia wave do mp3
http://www.google.pl/search?sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=wave+do+mp3

Offline janosik

• Newbie
  • *
Zakłócenia w paśmie 80m
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 08, 2011, 08:06:37 pm »
Przekonwertowałem pliki do formatu mp3 i też się nie udało, bo format mp3 też jest niedozwolony.
Informacja na stronie brzmi:
Dozwolone rozszerzenia i rozmiary załączników
Maksymalny rozmiar Archives to: Bez limitu
ace  gtar  gz  rar  tar  zip  

Maksymalny rozmiar Images to: Bez limitu
gif  jpeg  jpg  png  tga  tif  

Zauważyłem,że zakłócenia te obejmują pasmo o szerokości ok. 70kHz i pasmo to zmienia swoje położenie (np. wczoraj zajmowało obszar 3610kHz - 3680kHz)

Może przesłać Ci te nagrania na adres prywatny?

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
Zakłócenia w paśmie 80m
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 08, 2011, 09:06:13 pm »
Poprawione - teraz dodawanie wszelkich plików jest już możliwe.

Offline janosik

• Newbie
  • *
Zakłócenia w paśmie 80m
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 08, 2011, 10:15:39 pm »
No to świetnie!
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2011, 04:14:04 am wysłana przez 2T931A »

Offline SQ9GEH

• Global Moderator
  • Newbie
    • Błyskawiczny komunikator AOL - 3208698
    • http://republika.pl/uglybuglly/
    • Email
Zakłócenia w paśmie 80m
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 09, 2011, 11:35:17 am »
mnie podobnie zakłóca Stacja lutownicza
Poszukuje informacji na temat Trio (Kenwood) TX310 i JR 310

Offline Toja:-)

• Newbie
  • *
    • Email
Zakłócenia w paśmie 80m
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 09, 2011, 02:39:07 pm »
podobne (słuchowo) zakłócenia jak dla fal średnich odbierałem kiedyś w paśmie 11m, też występujące w pewnych odstępach częstotliwości na dodatek co kilka dni częstotliwości ich odbioru przesuwały się w paśmie (przy zachowaniu odstępów częstotliwości);
ponieważ był to dla mnie teren "wyjazdowy", więc nie dociekałem co jest przyczyną tego zjawiska - skończyło się jak opuściłem te tereny :-D
nie wiem co było ich źródłem :-(
pozdrawiam Wszystkich serdecznie - 73!
"Toja:-)" - SQ9KDU

Offline janosik

• Newbie
  • *
Zakłócenia w paśmie 80m
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 25, 2011, 12:59:52 pm »
Chyba znalazłem przyczynę. Zakłócenia pojawiają się wtedy, gdy włączam listwę przeciwprzepięciową zasilającą komputer (komputer jest jeszcze nie włączony, a zakłócenia są potężne). Zakłócenia rozchodzą się po całej sieci elektrycznej w całym budynku. Niektóre przewody biegną wzdłuż linii telefonicznej i stąd było przypuszczenie , że zakłócenia powoduje sieć telefoniczna. Przypuszczam, że źródłem zakłóceń, mogą być też listwy zasilające u sąsiadów. Muszę to sprawdzić.

Temat zamykam.

Offline Góral

• Administrator
  • Newbie
    • Email
Re: Zakłócenia w paśmie 80m
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 26, 2011, 05:08:24 pm »
Cytat: "janosik"
Stwierdziłem, że największe nasilenie zakłoceń występuje w pobliżu linii telefonicznych (pomiaru dokonałem w piwnicy naszego bloku, bo tam mam swoją stację KF).
Mieszkam na wsi, więc to raczej nie są zakłócenia przemysłowe.
 Czy może to mieć związek z instalacją neostrady przez moich sąsiadów ?
 Co może być powodem takich zakłoceń od linii telefonicznych?
 Jak temu zapobiec?

Najłatwiej sprawdzić czy to winny "niedobry sąsiad" wykręcając bezpieczniki we własnym mieszkaniu a radio musi być zasilane bateryjnie, jak zakłocenia znikną to " niedobry sąsiad" tym razem jest czysty i wendettę musimy odstawić na jakiś czas a jeżeli pomimo odłaczenia naszego domu od prądu zakłócenia są nadal to możeby lecieć z siekierą do najbliższego sąsiada i zrobić mu dżichad jak nie pomoże to znaleść następnego sąsiada itd. w końcu ktoś musi być winny ?

Jeżeli po wybiciu całej wsi zakłócenia nie znikną to znaczy że to ktoś z sąsiedniej wioski czyli będzie dużo pracy, gdyby okazało się ze najbliższa wioska leży po za granicami Polski np. na Białorusi itp. proponuje odpuścić bo grozi to międzynarodowym konfliktem o nie przewidywalnych rozmiarach a jeżeli nie wychodzimy po za granicę to można ciąć ile siły w rękach.

Należy przy tym pamiętać że to zazwyczaj "sąsiad" jest źródlem wszelkiego zła.

Offline janosik

• Newbie
  • *
Zakłócenia w paśmie 80m
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 26, 2011, 09:00:21 pm »
Hej Góral!

Fantazję i wyobraźnię masz sporą. Z powodu zakłoceń w moim domu wywołałeś prawie oglnokrajową rewoltę. Wyczuwam w Twoim poście sporo ironii i drwiny.
Być może Ty nie masz takich zakłóceń i ze spokojem możesz oddawać się swojemu hobby. Ja krótkofalowcem jestem dopiero od dwóch miesięcy i pasmo 80m jest dla mnie taki oknem na "krótkofalarski świat". Nie widzę w tym nic złego, że próbuje zlokalizować żródło zakłóceń. Nikt ode mnie nie usłyszał zarzutów a poszukiwania zacząłem najpierw od siebie i chyba znalazłem teraz przyczynę mojego problemu.

Wszystkiego dobrego!
73!

Temat uważam za zamknięty.

Offline Góral

• Administrator
  • Newbie
    • Email
Zakłócenia w paśmie 80m
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 27, 2011, 02:43:24 am »
Cytat: "janosik"
Hej Góral!

Fantazję i wyobraźnię masz sporą. Z powodu zakłoceń w moim domu wywołałeś prawie oglnokrajową rewoltę. Wyczuwam w Twoim poście sporo ironii i drwiny.
Być może Ty nie masz takich zakłóceń i ze spokojem możesz oddawać się swojemu hobby. Ja krótkofalowcem jestem dopiero od dwóch miesięcy i pasmo 80m jest dla mnie taki oknem na "krótkofalarski świat". Nie widzę w tym nic złego, że próbuje zlokalizować żródło zakłóceń. Nikt ode mnie nie usłyszał zarzutów a poszukiwania zacząłem najpierw od siebie i chyba znalazłem teraz przyczynę mojego problemu.

Wszystkiego dobrego!
73!

Temat uważam za zamknięty.

Brawo za czujność!

Z tą ironią i drwiną to lekka przesada, zamierzałem w żartobliwym stylu uwypuklić znany nam wszystkim Polakom problem, niemal że syndrom „złego sąsiada”. Po prostu jak coś się dzieje to pierwsze co nam przychodzi do głowy to najbliższy sąsiad, już tak mamy.
Ja wcale nie jestem lepszy w tej materii, choćby sprawa Smoleńska, pierwsze co mi przychodzi do głowy to „niedobry sąsiad” od razu podejrzewam „niedobrego sąsiada”.

Ale dałem też wskazówkę, w takim przypadku najlepiej wyłączyć bezpieczniki w domowej instalacji elektrycznej i już wiemy czy to od nas czy od tego zbója sąsiada, jak nasza wina to niestety z wendettą  trzeba się wstrzymać do innej okazji ;)

Co do moich zakłóceń to jestem w jeszcze gorszej sytuacji, mieszkam w „wielkim mieście” i zakłócenia mam na 9+10dB i to na co dzień,  krótkofalarstwo uprawiam z mobila bo nie mam innego wyjścia i marzę o wyprowadzce gdzieś na wieś a najlepiej do jakiegoś lasu bo i dalej od „ niedobrego sąsiada” a i masztów do anten drutowych w lesie rośnie dużo natomiast zakłóceń praktycznie nie ma.

Zakłócenia to największy wróg radioamatora nie wspominając sąsiada bo ten jak wiadomo potrafi dać się we znaki i walka z nimi bywa trudna i żmudna, szczególnie że teraz prawie wszystko ma zasilacze impulsowe a telewizory bywają plazmowe, różne routery i poziom zakłóceń rośnie w zastraszającym tempie nie wspominając o tempie wzrostu dzieci sąsiada.

Co do kolegi problemu jestem głęboko przekonany że to nie listwa zasilająca jest źródłem zakłóceń a jakieś urządzenie podłączone do tej listwy.

W takich listwach zazwyczaj są jedynie filtry LC i warystory do „zabijania” szpilek napięciowych inaczej szybkich przepięć, żaden z tych elementów które wymieniłem nie produkuje pola elektromagnetycznego a więc i nie może zakłócać ale już zasilacz impulsowy np. od komputera potrafi mocno „ siać ”

Pozdrawiam gorąco kolegę.

Offline R@F

• Newbie
  • *
    • Email
Odp: Zakłócenia w paśmie 80m
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 02, 2013, 07:11:07 pm »
U mnie dokladnie to samo. Komputer wcale nie musi byl wlaczony abym na radiu w innym pokoju zauwazyl wzrost tla o trzy eSy. Pomaga wylaczanie listwy zasilajacej i praca na laptopie...