Autor Wątek: Pierwszy TRX (lampowy!), tylko jaki.  (Przeczytany 5984 razy)

Offline Marcin K.

• Newbie
  • *
    • Błyskawiczny komunikator AOL - 3798644
    • Email
Pierwszy TRX (lampowy!), tylko jaki.
« dnia: Grudzień 20, 2010, 02:50:36 pm »
Witam! Jako że od czegoś trzeba zacząć, zapytam wśród kolegów którzy mają już doświadczenie :)
Ponieważ technika lampowa nie jest dla mnie żadna tajemnicą, cały TRx ma być na lampach, prosty układowo i łatwy w eksploatacji. Zainteresowały mnie dwa układy TRx-ów i chciałbym się dowiedzieć jak się Panowie na oba układy zapatrują. Oto one:
- ruska konstrukcja, polecona mi przez jednego z kolegów: http://www.radiolamp.ru/shem/trx/?no=1
- szwedzka konstrukcja, bardzo mnie zaciekawiła: http://www.trioda.com/forum/viewtopic.php?f=18&t=14994
Proszę o Wasze opinie. Jeśli temat jest w złym miejscu, proszę o przeniesienie. Proszę również o wyrozumiałość jeśli nie zrozumiem czegoś :roll:
73!

Offline Marcin K.

• Newbie
  • *
    • Email
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 22, 2010, 02:59:42 pm »
Drodzy Panowie krótkofalowcy, nikt nie naprowadzi mnie?
Wstępnie zdecydowałem się na układ wg. SM5EY ponieważ podobny schemat samego Tx znalazłem w "Amatorskich nadajnikach KF i UKF".
Jak zwykle problem z doborem kwarców. Występują tam X1 i X2 w filtrze i gen. główny: 5773,3kHz lub 5873,3kHz lub 5973,3kHz oraz drugi kwarc X3 w filtrze odpowiednio: 5775kHz lub 5875kHz lub 5975kHz. Znalazłem na Allegro kwarce o częstotliwościach przybliżonych: 5750kHz, 5824kHz oraz 5900kHz. Jaka jest zasada doboru kwarców oraz czy trzeba zmienić przy tym częstotliwość pracy VFO i o ile?
Piszą też że cewka L1 (wzmacniacz p.cz. Rx i wzmacniacz SSB) to przerobiona cewka z p.cz. TV na 6,5MHz, pytanie tylko jak przerobiona?
Znalazłem również niemiecki schemat, praktycznie identyczny i tam w filtrze zastosowana jest cewka z dyskryminatora 10,7MHz pewnie z jakiegoś radyjka, odpowiednio przerobiona.
Załączam niemiecki schemat.
Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt!
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2011, 04:14:58 am wysłana przez 2T931A »

Offline SQ9GEH

• Global Moderator
  • Newbie
    • Błyskawiczny komunikator AOL - 3208698
    • http://republika.pl/uglybuglly/
    • Email
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 22, 2010, 05:07:55 pm »
elektronika nie jest moją dziedziną ale wydaje mi się ze wszystko masz w opisie czyli X3 ma częstotliwość większą o 1,7 kHz od X1 i X2  czyli musisz tak dobrać częstotliwości VFO aby być w paśmie

z resztą nie pomogę
Poszukuje informacji na temat Trio (Kenwood) TX310 i JR 310

Offline Yogi

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 23, 2010, 03:20:35 pm »
Budowa tego typu urządzenia nie znajduje moim zdaniem żadnego uzasadnienia.
Koszty i wkład pracy będzie bardzo duży a efekty mizerne.
Wbrew pozorom w lampach trzeba mieć duże doświadczenie.Tak naprawdę lampy są dla snobów z m.cz i dla spryciarzy którzy dla nich produkują urządzenia za grubą kasę.

Offline SQ9GEH

• Global Moderator
  • Newbie
    • Błyskawiczny komunikator AOL - 3208698
    • http://republika.pl/uglybuglly/
    • Email
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 23, 2010, 07:33:13 pm »
Masz racje ze Lampy wymagają wiedzy i umiejetności ale za to dają brzmienie jakiego nie da ci żaden scalak.
tak wiec jesli kol. Marcin ma odpowiednią wiedzę i umiejetności ten TRX może być ciekawy. To tak jak by zbudować jako pierwsze radio Kita od DDJ albo coś z AVT. Niema to przerażających parametrów ale za to daje wielką satysfakcje. prywatnie jestem miłośnikiem lamp i co ciekawe jestem szczęśliwym posiadaczem ww urządzeń które i mimo swej prostoty mają bardzo przyjemny odsłuch.

To coś jak z samochodami tylnonapędowymi podobną są trudne w prowadzenia ale jak sie temu przyjrzeć dokładniej to prowadza sie lepiej niż przednionapedówki tylko wymagają pewnej reki i odrobinę umiejetności
Poszukuje informacji na temat Trio (Kenwood) TX310 i JR 310

Offline Marcin K.

• Newbie
  • *
    • Email
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 23, 2010, 09:11:42 pm »
:arrow: kolego Yogi, w domku w wolnych chwilach zajmuję się głównie tym: http://picasaweb.google.com/106995138079837575819/Belweder#5553957507187528658 Zapraszam do obejrzenia całej galerii to zobaczy kolega że lampy to nie taka tajemnica ;-) Nienawidzę budować wzmacniaczy m.cz. na lampach, to marnotrawienie lamp!
Rozmawiałem z jednym z kolegów krótkofalowców i stwierdził że jedyne co by można było jeszcze tutaj dodać to inny filtr kwarcowy (a ze 4 kwarce) i dodatkowy stopień wzmacniający za mieszaczem TX-a bo w obecnej chwili sygnał z mieszacza idzie prosto na EL34. Myślicie że EF80 starczy? Czy coś mocniejszego?

I tak nie doczekałem się porządnej odpowiedzi na zadane na początku (post nr.2) pytania :roll: Panowie! Wracam po Świętach :-P

Wesołych Świąt! 73!

Offline sp8gsc

• Newbie
  • *
    • http://sp8gsc.xt.pl/
    • Email
Odp: Pierwszy TRX (lampowy!), tylko jaki.
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 11, 2012, 09:20:43 am »
Nie wiem czy warto w tym temacie pisać, bo jest już dość stary, wiec może kolega juz ukończył konstrukcję? Niech sie odezwie to napisze co myslę na temat budowy urządzen własnej konstrukcji w tym lampowych.
Kiedyś zbudowalem wlasny tx na lampach a także zajmowalem sie modyfikacjami rx-a lapowego jako, że korzytałem z obu tych urządzen przez kilkanście lat stopniowo jest modernizując.
Modernzwalem tez kilka innycn lapmpowych tx-ów, a na jednym  z  ich kol SP8MMK zrobił 100 krajów - tx -chodził na 5 pasmach na GU-50 i  maił przełaczane VFO oraz dwa VXO (drugie na 28MHz). 
Teraz mam trcv fabryczny i jest znacznie mniejszy i bardziej funkcjionalny choć nie daje możlwiości słuchania własnego sygnału emitowanego w eter (jak moje poprzednie urządzenie), a to była duza zaleta, bo nikt nie mógł powiedziec ze sygnał ma jakies wady, bo ja go słyszalem w odbiorniku nadając pełna moca na cw (rozwiaznie takie jest baaaardzo proste).