Autor Wątek: Uziemienie anteny  (Przeczytany 6226 razy)

Offline michu182

• Newbie
  • *
Uziemienie anteny
« dnia: Marzec 08, 2010, 09:14:34 pm »
Mam takie moze dla niektorych banalne pytanie. Otorz jak poprawnie wykonać uziemienie anteny ??
Konkretnie chodzi mi o Diamond x510. Antena bedzie zamontowana na kominie, dwupietrowy budynek w zwartej zabudowie. W budynku nie ma instalacji odgromowej. Czy w ogole jest koniecznosc uziemienia tej konkretnej anteny ?? Czy zastosowac odgromnik gazowy ??

Podane przyklady uziemienia innych anten tez pewnie spotkaja sie z zainteresowanie inych radioamatorow.

Offline sq9cwd

• Newbie
  • *
    • Błyskawiczny komunikator AOL - 1714119
Uziemienie anteny
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 19, 2010, 12:16:54 pm »
Wydaje mi się, że nie unikniesz uziemienia. Bardzo szybko taki brak może się zemścić na urządzenia, tym bardziej, że sezon burzowy tuż tuż.
Drut odgromowy podłączony do podstawy, bądź masztu (jeżeli jest on metalowy), schodzący do rury 1,5 m wbitej w ziemię to najprostszy uziom. Jeżeli grunt jest suchy zwiększyłbym tą długość do 2 m.
Stosowanie odgromnika gazowego bez uziemienia nie ma sensu. Jeżeli zdecydujesz się na uziemnienie-polecam. W razie potrzeby mam zachomikowanych kilka wkładek do takich odgromników.
Pozdrawiam.
73 de SQ9CWD

Offline SP6MCW

• Newbie
  • *
Odp: Uziemienie anteny
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 24, 2014, 04:08:12 pm »
Dwumetrowa szpilka jako uziom? Zbyt mało tu miejsca na dłuższy wykład, ale mylisz się. I to bardzo. Odsyłam do fachowej literatury.

Offline sq9cwd

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 27, 2014, 03:16:37 pm »
Maxim, czy masz na myśli jakieś konkretne źródło?
Pozdrawiam.
73 de SQ9CWD

Offline SP6MCW

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 27, 2014, 04:54:57 pm »
Poszukaj książki prof. Aleksandra Sowy. Tytuł wyleciał mi z pamięci. Mam ją gdzieś w biblioteczce, ale teraz (święta) nie będę szukał. Gdy ją znajdę, to podpowiem dokładnie.
A z wieloletniego doświadczenia (ponad 30 lat w branży) powiem, że jak chcesz wykonać dobry uziom, to lepiej jest wbić przynajmniej 12 metrów w głąb ziemi niż położyć takiej długości bednarkę, nawet na głębokości dwóch metrów.
Podpowiadane gdzieś na różnych forach wykorzystanie instalacji odgromowej jako uziemienia roboczego jest, nie tylko ZABRONIONE, ale jest też zaproszeniem wyładowania do domu. Sam usuwałem wielokrotnie efekty takich pomysłów.

Offline sq9cwd

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 28, 2014, 11:15:02 am »
A z wieloletniego doświadczenia (ponad 30 lat w branży) powiem, że jak chcesz wykonać dobry uziom, to lepiej jest wbić przynajmniej 12 metrów w głąb ziemi niż położyć takiej długości bednarkę, nawet na głębokości dwóch metrów.
Miałem na myśli głębokość roboczego uziomu pionowego stacji.
Podpowiadane gdzieś na różnych forach wykorzystanie instalacji odgromowej jako uziemienia roboczego jest, nie tylko ZABRONIONE, ale jest też zaproszeniem wyładowania do domu.
Co do tego nie ma żadnych wątpliwości.
Pozdrawiam.
73 de SQ9CWD

Offline SP6MCW

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 28, 2014, 12:55:39 pm »
Tak jak wspomniałem, lepiej pomęczyć się z wbijaniem na sporą głębokość, niż później mieć sęki z uziemieniem.
Masz poniżej przykład tego, co możesz zastosować
http://www.galmar.pl/index_poznan_pl.php?menu=321

« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2014, 01:04:54 pm wysłana przez Maxim »

Offline sp9aki

• Newbie
  • *
    • http://www.sp9aki.ampr.org/
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 15, 2015, 12:27:27 am »
Jeśli to budynek żelbetonowy, to jego konstrukcja jest uziemiona.

Offline SP6MCW

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 15, 2015, 07:05:18 am »
Z całym szacunkiem, albo poszedłeś na skróty w odpowiedzi, albo nie masz pojęcia o uziemianiu. Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego nie wykorzystuje się zbrojenia takiego budynku jako uziemienia roboczego czy odgromowego, tylko wykonywane są, zależnie od warunków, uziemienia otokowe czy też wbija się w grunt sondy uziemiające? Stosuje się też rozwiązania mieszane, czyli otok uziemiający wraz z sondami. Można spotkać również uziemienia kratownicowe i promieniowe. Co więcej, uziemienie robocze (tak nazwijmy w skrócie tę część uziemiającą przewód neutralny) nie jest łączone ponad powierzchnią gruntu z instalacją odgromową. Proponuję zapoznanie się, choćby, z normą PN-HD 60364 dział 4-442 (o ile dobrze pamiętam). Na ten temat, czyli uziemień, jest znacznie więcej obowiązujących unormowań dotyczących wymagań przy doborze i montażu tej części instalacji. W budynkach bardzo wysokich wykonywane są rozwiązania specjalnie dobierane do miejscowych warunków. Zaś uziom fundamentowy jest rzeczą zupełnie inną niż to, co powiedziałeś.
VY73.