Autor Wątek: uziemienie anteny na balkonie  (Przeczytany 2088 razy)

Offline grypsy

• Newbie
  • *
uziemienie anteny na balkonie
« dnia: Listopad 18, 2014, 02:23:29 am »
Temat poruszany juz wielokrotnie ale...juz sam nie wiem. Mam balkon na ostatnim pietrze bloku 4-to pietrowego, spoldzielczego. Instalacja na dachu przynajmniej w chwili obecnej jest niemozliwa. Chce zainstalowac na balkonie antene np. Diamond X50 albo X200. Balkon jest betonowy (obudowany murkiem betonowym z kazdej strony). W zasiegu nie ma instalacji odgromowej. Antene chce zainstalowac na wysiegniku oddalona ok 1m od sciany budynku i przymocowana na maszcie powiedzmy ok 1m. Antena nie bedzie wystawala powyzej poziom dachu. Jak mam ja uziemic ? Wystawilbym ja wyzej, np. na  dluzszym maszcie, ale brak koncepcji na uziemienie skutecznie mnie od tego pomyslu odwodzi. Jak uziemic ta antene ? Instalowanie bednarki i ciagniecie kabla po elewacji nie wchodzi rowniez w gre :/ A moze nie przejmowac sie tym brakiem uziemienia ... ?

Offline SP6MCW

• Newbie
  • *
Odp: uziemienie anteny na balkonie
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 17, 2014, 09:09:48 pm »
Na "dzieńdobry" przestrzegam przed wykorzystaniem instalacji odgromowej jako uziemienia. Po pierwsze jest to ZABRONIONE, a po drugie w razie trafienia, nawet pośredniego, wyładowaniem będą niezłe efekty ogniowe w domu. Lepiej pomyśl nad wbiciem sondy uziemiającej i przeprowadzenie odpowiedniego przewodu do mieszkania.

Offline sq9cwd

• Newbie
  • *
    • Błyskawiczny komunikator AOL - 1714119
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 27, 2014, 02:08:33 pm »
grypsy, chcesz zrobić odgrom, czy uziom będący przeciwwagą dla anteny? Zasadniczo zmienia to instalację...
Pozdrawiam.
73 de SQ9CWD

Offline grypsy

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 09, 2015, 04:31:30 am »
Chce zrobic to prawidlowo, a nie wiem jak :/ Do murku przytwierdzilem masz, na ktorym bedzie antena. Antena bedzie tak zamocowana, ze bedzie poza balkonem. Do anteny podpinam kabel antenowy z radia...I co dalej ? Jak prawidlowo wykonac taka instlacje ? Wydawalo mi sie, ze nalezy taki masz uziemic...i sama antene. Tak wynika z pytan UKE na swiadectwo radiooperatora..ale po przeczytaniu wytycznych dot. ochrony odgormowej budynkow wychodzi na to, ze nie bo antena i maszt jest w strefie chronionej budynku. Wiec jak to powinno byc prawidlowo wykonane ?