Autor Wątek: Krótkofalówka PMR Intek 5050 vs inne: Baofeng GT-3, BaoFeng UV-5R, NKT-R3  (Przeczytany 2902 razy)

Offline barteck

• Newbie
  • *
Witam wszystkich,

posiadam z dawnych czasów 1szt PMRki Intek 4040 i chciałbym teraz dokupić drugą sztukę do wykorzystania głównie na nartach.
Rozważałem następcę: Intek 5050 ale zauwazyłem że w podobnym przedziale cenowym można nabyć urządzenie o znacznie większym możliwościach, z szerszym pasmem, które zawiera również zakres PMR (jak w temacie, np Baofeng GT-3, BaoFeng UV-5R, NKT-R3).
Nie posiadam licencji krótkofalarskiej ale w jakiejś perspektywie chciałbym ją wyrobić i zaangażować się trochę w krótkofalarstwo.

W zw. z tym parę pytań:
1. Czy korzystanie z urządzenia typu Baofeng GT-3 bez licencji, ale tylko na częstotliwościach PMR jest dozwolone?
2. Czy w moim przypadku warto w ogóle kupować taką rozbudowaną krótkofalówkę czy lepiej kupić po prostu Intek 5050 i o krótkofalówce pomyśleć jak zrobie licencję?
3. Czy orientujecie się jakie przepisy obowiązują w Austrii/Niemczech (Alpy)? Czy ew. polska licencja tam też obowiązuje?

z góry dziękuję
pozdrawiam
Bartek

Offline sq9cwd

• Newbie
  • *
    • Błyskawiczny komunikator AOL - 1714119
Odp: Krótkofalówka PMR Intek 5050 vs inne: Baofeng GT-3, BaoFeng UV-5R, NKT-R3
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 27, 2014, 02:49:09 pm »
Po pierwsze jest mi wstyd, iż żaden z kolegów nie podał odpowiedzi przez tyle czasu.
1. Niestety nie, prawo przewiduje, że można użytkować urządzenie z anteną załączoną do niego, moc jego musi być ograniczona do 500mW i kanały muszą się ograniczać do podanych.
2. Wszystko zależy od Twojej determinacji. Jeśli chcesz kontynułować przygodę z radiem, to jak najbardziej taka inwestycja ma sens. Jeśli nadal nie wiesz czy to ma sens lepiej będzie zainwestować w tańsze urządzenie.
3. Polska należy do CEPT, zatem nasze pozwolenia obowiązują również i tam.
Pozdrawiam.
73 de SQ9CWD