Autor Wątek: O starych komputerach czyli jak to drzewiej bywało  (Przeczytany 3791 razy)

Offline sp9fkp

• Newbie
  • *
O starych komputerach czyli jak to drzewiej bywało
« dnia: Kwiecień 06, 2010, 10:03:13 am »
Do napisania tych wspominek skłoniła mnie wymiana korespondencji z Marianem SP6FIG, który pisze kronikę Packet Radio w SP. To bardzo cenna inicjatywa i warta rozpropagowania. Dorzucę i ja swoje trzy grosze jak zbiorę materiały.
Teraz o tym jak zaczęła się moja przygoda z komputerami.
Pierwszy komputer zobaczyłem na Politechnice Śląskiej, kiedy uczęszczałem jeszcze do Technikum. I, o dziwo, był to komputer analogowy. Bateria dużych, pięknie wyskalowanych gałek nastawników, całe rzędy mierników i ekran oscylografu, na którym wyświetlano rozwiązania skomplikowanych równań całek i rożniczek, zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Mówiąc wprost, nikt z nas (ucznów) nie miał zielonogo pojęcia o czym mówili z zachwytem równym mojemu panowie doktoranci, usiłując przedstawić czym się zajmują.
To był impuls, który pierwszy raz uświadomił mi, że maszyna może pomóc rozwiązać jakiś problem. Dodam, kalkulator już wtedy miałem, dzięki ojcu, który nie skąpił na kształcenie syna, ale jako zamknięta w sobie maszynka do liczenia, nie był zdolny do niczego więcej.
Drugim ważnym impulsem był ... stan wojenny. Zabranie mi możliwości uprawiania ulubionego hobby zmusiło do poszukiwania czegoś zastępczego. Wtedy zobaczyłem ZX-81 .Małe pudełko z 1kB pamięci RAM i modułem rozszerzenia do 16kB, po podłączeniu do telewizora wyświetliło znak zachęty i rozpaliło moją wyobraźnię do białości, bo miało złącze do którego już coś można było podłączyć. Oczywiście, MUSIAŁEM to mieć. Pierwszy program, przeliczanie QTH Lokatora. Potem próby z nadawaniem i odbiorem telegrafii. Wszystko w BASICU, bo programów ZERO. Próby znalezienia kogokolwiek na paśmie do wymiany doświadzeń skończyły się niepowodzeniem. Jak się potem okazało, byłem jednym z dwóch posiadaczy tego komputerka w Tychach i moi znajomi kiwali głowami, że owszem, ciekawe, ale PO CO mi to ? Na moje nieśmiałe sugestie, że kiedyś każdy w domu będzie musiał to mieć, szczerze wybuchali śmiechem.
Rok 1983, moi rodzice przywożą ZX-Spectrum, a ja nawiązuję pierwsze kontakty z innymi użytkownikami i podziwiam profesjonalnie opracowane gry. Otrzymuję też piewsze programy krótkofalarzskie. W większości, różnej maści kalkulatory ale bardzo przydatne. Przez kilka lat bawię się i intesywnie uczę programowania w asemblerze, tym bardziej, że zaproponowano mi pracę w Zakładzie Ðoświadczalnym, gdzie powstawał Mister-Z80, pierwszy polski mikrokomputer przemysłowy. Małem dostęp do grona znakomitych inżynierów-kontruktorów i wiele się nauczyłem. Potem już poszło gładko. Sprzedałem prawie nowego FT-757GX, żeby kupić swojego pierwszego PC-ta. To był wspaniały 286 z dyskiem 40 Mb i całym 1 Mb pamięci. Dalej to już sami wiecie, bo każdy z Was to przerabiał.
A jak Wy się "zaraziliście" komputerami ?

Offline sq9jxb

• Newbie
  • *
    • Błyskawiczny komunikator AOL - 4128284
    • http://sq9jxb-sq6mno.pl
O starych komputerach czyli jak to drzewiej bywało
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 06, 2010, 07:47:53 pm »
ZX- Spectrum
Commodore 64 i system GEOS i stacjami dysków 1541 i 1581
Amiga 1200 z Escomu, dysk HDD 40MB, monitor Philips
PC- 386, PC-486
PC- Pentium MMX potem AMD Athlon
teraz Laptop z Celeronem D i desktop z AMD Sempronem + 2GB ram HDD 40 GB + HDD 80 GB

Laptop do oprogramowania krótkofalarskiego , desktop do pozostałych prac.
I tak to trwa od 1989 roku,
Programowania nigdy nie próbowałem, jedynie Visual Basic w Excelu.

Offline Paters

• Newbie
  • *
Odp: O starych komputerach czyli jak to drzewiej bywało
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 20, 2014, 10:38:00 am »
AMD Athlon to do tych czasów jest jeszcze dobry, ja niestety tych czasów nie pamiętam gdyż jak zacząłem swoją przygodę z komputerami to już na rynku był Windows 95 wiec aż tak źle nie było. Choć porównania z tymi czasami co są teraz to jest odlot.
Amiga to była maszyna..
« Ostatnia zmiana: Maj 20, 2014, 11:39:53 am wysłana przez Paters »