Autor Wątek: Skaner nasłuchowy ICOM IC-10R Problem  (Przeczytany 1860 razy)

Offline morriseq

• Newbie
  • *
    • Email
Skaner nasłuchowy ICOM IC-10R Problem
« dnia: Sierpień 11, 2013, 12:41:53 pm »
Witam. Na forum jestem nowy, uprzedzę od razu że nie mam zielonego pojęcia o lutowaniu płytek, kabelków, bezpieczników itp. Jestem prostym robotnikiem - spawaczem także precyzyjne robótki niestety nie dla mnie.
Po namowach przyjaciela który opowiadał iż krótkofalarstwo to super sprawa postanowiłem rozejrzeć się za jakimś sprzętem.
Byłem bardzo miło zaskoczony kiedy zobaczyłem na pewnym portalu aukcyjnym skaner szerokopasmowy ICOM IC-10R, właściciel chciał za niego tylko 50 zł, fakt faktem widać było że nie wie co sprzedaje.
Pobrałem już z sieci instrukcję obsługi, siedziałem nad tym dwie noce i co nieco ogarnąłem.
Sam skaner w stanie na 4. Brak ładowarki, klipsu do pasa itp, no ale nieważne. Kupiłem baterie alkaliczne i uruchomiłem urządzenie. Grzebałem tam na ślepo szukając czegokolwiek co da się posłuchać. Na kilka sekund prawdopodobnie złapałem policje, choć głos był bardzo cichy. Od tego czasu poza zwykłymi rozgłośniami typu Eska, Rmf, Planeta do tego może z dwa Ruskie radia i inne stacje muzyczne nie udało mi się złapać na nim niczego innego. RMF gra pięknie i czysto, inne popularne Polskie rozgłośnie również, ale nic poza tym.
Nie mam pojęcia o co chodzi lub może ja coś źle robię, ale skanowałem eter urządzeniem kilka razy bez efektu.
Dodam że mieszkam w bloku, na lekkim wzniesieniu, dookoła mnie też są bloki. Dwa skany zrobiłem z osiedlowego parkingu - również bez efektu poza stacjami muzycznymi.
Jeśli ktoś miał taki skaner, albo wie co robię źle - będę bardzo wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
Odp: Skaner nasłuchowy ICOM IC-10R Problem
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 11, 2013, 06:22:27 pm »
Po pierwsze zadaj sobie pytanie co chcesz osiągnąć, co lub kogo chcesz usłyszeć.

Generalnie sprawa jest dość prosta. IC-R10 (o nim chyba mowa?) pozwala odbierać pasma fal krótkich - modulacje SSB - USB i LSB - czyli po podłączeniu większej anteny - np. 10 metrów przewodów rzuconego za okno, można wieczorem posłuchać różnych łączności na falach krótkich.

I do tego nie trzeba nawet funkcji skanowania - ustawiamy krok i kręcimy ręcznie.

A na FM (wąskim) ustawiamy krok 12,5 KHz i skanujemy. Nie wiem do końca jakie są trudności.

Offline morriseq

• Newbie
  • *
    • Email
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 11, 2013, 08:50:11 pm »
Dziś miałem okazję robić próby nasłuchów w mieście przy stacji PKP. Mimo śmigających pociągów nic nie udało mi się wyłapać.
Tak jak wcześniej wspomniałem jedyne co znowu odbierało idealnie to RMF i temu podobne. Ale sprawdzę ten pomysł z przewodem.

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 12, 2013, 05:36:03 pm »
Patent z przewodem dotyczył pasma fal krótkich - czyli do 30 MHz - tam gdzie odbywają się łączności międzynarodowe, gdzie pracują krótkofalowcy, stacje radiofoniczne, marynarze, transmisje dziwnych danych.

PKP pracuje na UKFie - odbierać ich można na antenie fabrycznej.