Autor Wątek: Fabryczny sprzęt na początek  (Przeczytany 6623 razy)

Offline lun

• Newbie
  • *
Fabryczny sprzęt na początek
« dnia: Kwiecień 10, 2011, 03:36:20 am »
Rozpoczynam swoją przygodę z krótkofalarstwem. Chciałbym poznać Wasze opinie na temat tego jakie radio fabryczne (niestety, nie jestem w stanie sam niczego poskładać jeszcze) można nabyć na początek - tak aby miało to wszystko sens... Co chciałbym słuchać? Generalnie fale krótkie - tak aby było słychać różne państwa a na UKF chyba jest to raczej średnio możliwe (jeśli się mylę to proszę mnie poprawić).

Dzięki!!

PS. W innym wątku zadam pytanie odnośnie anteny... bo bez niej to chyba ciężko...

Offline SQ9GEH

• Global Moderator
  • Newbie
    • Błyskawiczny komunikator AOL - 3208698
    • http://republika.pl/uglybuglly/
    • Email
Odp: Fabryczny sprzęt na początek
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 10, 2011, 05:20:49 pm »
wszystko zależy ile masz gotówki i jakimi emisjami będziesz pracował

JA całkiem niedawno kupiłem IC-725 w bardo dobrym stanie z filtrem FL-101 za 1700 zł i jestem zadowolony. Dzisiaj podłączyłem osprzęt czyli zasilanie klucza elektronicznego i skrzynki antenowej z gniazda ACC "Icka"

Za 2000 jesteś w stanie kupić całkiem przyzwoitego TRX na KF. Ale on sam to nie wszystko bo jeszcze trzeba odrobinę osprzętu jak anteny, zasilacze, reflektometr czy też skrzynka antenowa
Poszukuje informacji na temat Trio (Kenwood) TX310 i JR 310

Offline lun

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 10, 2011, 08:07:21 pm »
Antenę chciałem sam zrobić - na początek jakąś możliwie prostą. Natomiast jeżeli o radio chodzi - czy nie ma możliwości kupienia czegoś tańszego - powiedzmy w okolicach 1000zł?

Offline SQ9GEH

• Global Moderator
  • Newbie
    • Email
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 14, 2011, 06:54:11 am »
spokojnie można nabyć jakiegoś jednopasmowego Home made QRP. Ostatnio wypłynęło kilka Kenwood-ów TS520 za 1200 zł

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 16, 2011, 03:55:28 pm »
Występują jeszcze na rynku czasami starsze lampowe radia, które mają wspaniałe parametry a są może troszkę bardziej uciążliwe w obsłudze. Można je dorwać za jakieś 500-800zł. Gorąco polecam!

Jest jeszcze Wołna - wielu na nią narzeka ale to radio produkcji ZSRR posiada dobre filtry, jest niedrogie i chociaż jest w niej kilka błędów to w tej cenie radio jest naprawdę bardzo dobre (400-600zł).

Kolejna koncepcja to home-made... ale trzeba umieć budować...

Offline SQ9GEH

• Global Moderator
  • Newbie
    • Email
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 16, 2011, 10:34:20 pm »
Co do Wołny to musi być nie za mocno grzebana. Ale jak jest sprawna i nikt za mocno jej nie przerabiał to naprawdę wyśmienite radio.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 12, 2011, 04:00:44 pm wysłana przez SQ5IRH »

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 17, 2011, 03:55:21 pm »
Są też tacy, którzy twierdzą, że dopiero przerobiona Wołna dobrze pracuje - z reguły są to jednak właśnie te osoby, które ją przerabiały:)

Offline SQ9GEH

• Global Moderator
  • Newbie
    • Email
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 18, 2011, 08:06:35 am »
Są też tacy, którzy twierdzą, że dopiero przerobiona Wołna dobrze pracuje - z reguły są to jednak właśnie te osoby, które ją przerabiały:)

częściowo sie zgodzę bo podstawowym parametrem jest jakość złożenia i zestrojenia posiadanego modelu. czasem wystarczyło zmienić kilka elementów na europejskie i chodziła jak złoto. A jak trafiłeś na felerny model to nic mu nie było w stanie pomóc
Ja własnie miałem tak skopaną ze kupę czasu zajęło mi jej odpalenie. Poza tym trzeba mieć zacięcie elektroniczne albo sąsiada bo mimo przyzwoitych parametrów psuła sie na potęgę.

reasumując to bardzo dobre radio jak na tą cenę ale trzeba mieć smykałkę do grzebania

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 18, 2011, 08:57:47 am »
Co się w niej psuje najczęściej?

sp4jeu

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 20, 2011, 11:39:31 pm »
Witaj. W zasadzie to niewiele ma usterek. Ale często jest zły lut przy kwarcu w syntezie, objawia się to zrywaniem pracy odbiornika. Ale jest to łatwe do poprawienia. Rozjeżdżają się generatory fali nośnej , ale po modyfikacji było okey.Opisy modyfikacji są w necie ogólnie dostępne i naprawdę za te pieniążki to dobre radio. W moim egzemplarzu wymieniłem fety  w torze odbiornika , małe modyfikacje w torze nadajnika polegające na zmniejszeniu automatycznym mocy przy nie dopasowaniu do anteny. Dodałem również filtr mcz na układach scalonych , wyraźnie poprawiło to komfort odsłuchu.

Offline farmer456

• Newbie
  • *
    • Email
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 28, 2011, 08:17:49 pm »
Witam forumowiczow mam takie zapytanie dysponuje kwotą ok 800-900 zł i chcial bym kupic sobie jakies dwa radyjka zeby porozumiec sie ze swoja dziewczyna odległosc to ok 900 metrow z tym ze na przeszkodzie stoja dwa olbrzymie bloki 10-pietrowe myslalem o Midland gxt1000vp4 lub alan 42multi jestem naprawde zielony w tym temacie wiec prosze o wyrozumiałosc , biore pod uwage to ze sprzęt moze byc uzywany prosze o odp.

Pozdrawiam Rafał B-B

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 29, 2011, 12:09:25 am »
900 metrów to nie jest jakoś bardzo dużo - uważam, że nie ma bardzo dużego znaczenia kto będzie producentem radia i tańsze rozwiązania również mogą się sprawdzić - tak naprawdę najważniejsze są testy. Warto też pomyśleć o antenach zewnętrznych - takich przynajmniej które udałoby się wystawić za okno - w obu przypadkach.
Na jakich piętrach mieszkacie?

Offline montain

• Newbie
  • *
    • Email
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 08, 2014, 09:33:37 am »
Polecam President Truman ASC na poczatek.