Autor Wątek: REGULAMIN PRACY W PAŚMIE OBYWATELSKIM CB  (Przeczytany 24012 razy)

Offline sp5-37-186

• Przyjaciel Wiosny
  • Newbie
  • *
  • Nadający Nasłuchowiec
    • http://www.sq5obu.com
    • Email
REGULAMIN PRACY W PAŚMIE OBYWATELSKIM CB
« Odpowiedź #45 dnia: Wrzesień 12, 2008, 07:30:55 am »
Cytat: "SQ8MXS"
kanału 19 nie zmienimy - niejeden już próbował - taką mamy poprostu kulturę bycia

Marku, nie nadużywałbym słowa "kultura". Ale masz rację, opór materii jest ogromny, dlatego coraz więcej osób "znajduje" w swoich radiach inne kanały, co skutkuje powstawaniem lokanych grup towarzyskich. A to pierwszy krok do wypłynięcia na szersze fale... ;-)
pozdrawiam, Tomek

Offline Silent

• Newbie
  • *
    • Błyskawiczny komunikator AOL - 64894
« Odpowiedź #46 dnia: Wrzesień 12, 2008, 11:12:27 am »
Zdecydowanie bede bornil cb-radio.pl. Chlopakina prawde sie staraja i usilnie proboja wlazyc do glowy troszke wiedzy zagubionym, szukajacym pomocy.
Osobiscie nie spotkalem sie z jakakolwiek forma niecheci do KFowcow.
Co wiecej kilkoro z nich ma licencje.

Ponizej lektura proboy wprowadzania porzadku na kanale 19.
Kulturalna 19
Pomysly na kulturalna 19

Offline 161ZCH90

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #47 dnia: Wrzesień 12, 2008, 11:41:29 am »
Cytat: "Silent"
Osobiscie nie spotkalem sie z jakakolwiek forma niecheci do KFowcow.

Ja spotkałem z wieloma... nawet temat klubu nam zamkli tylko dlatego, że klub zrzeszał nie tylko CBstów, ale i krótkofalowców!

Ponizej lektura proboy wprowadzania porzadku na kanale 19.

Dobrze, że na pisałeś "PRÓBA". Niestety na 19 nikt nie jest w stanie już nic zrobić, więc takie akcje to strata czasu.

Chlopakina prawde sie staraja i usilnie proboja wlazyc do glowy troszke wiedzy

Jak na każdym forum. na innych tylko nikt nie usuwa niewygodnych postów ;)

Poza tym, ze względu na ilość usreów, na tym forum jest taki sam syf jak na kanale 19... kazdy mówi co to on nie jest i każdy doradza, co mu slina przyniesie, czasem nie mając kompletnie pojęcia na tematy, w których "udaje" specjaliste. To forum było ok, ale z 3 lata temu.

Offline SQ1MNB

• Newbie
  • *
    • Email
« Odpowiedź #48 dnia: Wrzesień 12, 2008, 07:48:18 pm »
Cytat: "161ZCH90"
Poza tym, ze względu na ilość usreów, na tym forum jest taki sam syf jak na kanale 19...
No tak, a Ty zawsze wszystko wiedziałeś?? Jestem na tym forum (cb-radio.pl)  od początku!!! Nie musisz czytać wszystkiego - a niektóre teksty bierz z dystansem - jeśli jesteś już na wyższym stopniu wtajemniczania.  Q...na nie pisz, że jest tam "syf" bo nie wiesz tego, czy na TYM  forum sam nie  generujesz tzn. "syfu"   czy też, obecni tutaj koledzy czytając Twoje "złote myśli" nie traktują Twoich wypowiedzi za przysłowiowy ... !!! !!! !!!
Radio: (Yaesu FT-897D)
Antena: (W3DZZ i LPDA)

Offline sp5-37-186

• Przyjaciel Wiosny
  • Newbie
  • *
  • Nadający Nasłuchowiec
    • http://www.sq5obu.com
    • Email
« Odpowiedź #49 dnia: Wrzesień 12, 2008, 09:09:33 pm »
SQ1MNB, nie napinaj się tak, bo to że na cb z kreską jest bagienko, to fakt. I nie chodzi tylko o zawartość merytoryczną, bo jest spora grupa prostująca wszelkie mity i bajania.

Cytat: "SQ1MNB"
Jestem na tym forum (cb-radio.pl) od początku!!!

ja też, tylko co z tego wynika...
pozdrawiam, Tomek

Offline SP209....

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #50 dnia: Wrzesień 13, 2008, 08:45:09 am »
Za czołem tą dyskusje, dlatego, poczuwam się do obowiązku napisania na podstawie, czego tak źle oceniam forum CBRADIO.PL
Stronę tą pokazał mi kolega, który założył tam konto i dostał na drugi dzień list od jednego z administratorów. W liście było napisane,że ma zmienić podpis lub najlepiej od razu usunąć konto, bo na tym forum większość to piraci eterowi i poco ma się źle czuć w nieprzyjaznym środowisku. W podpisie kolega napisał, że praca na tzw. bocznych czterdziestkach to piractwo, coś w tym stylu. Nie mam tam konta, ale często z  ciekawości zaglądam i czasem niektóre wypowiedzi są tak agresywne, że mam wrażenie,że najlepiej by strzelali do wszystkich, którzy nie akceptują ich postawy.
Oczywiście nie wszyscy są tam tacy, ale wydaje mi się, że jest tam takich ludzi wielu.
pozdrawiam

Offline SP209....

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #51 dnia: Wrzesień 13, 2008, 08:56:56 am »
Pomysł na kulturalną 19, to oczywiście fikcja. Pomysł bez szansy na powodzenie. Ktoś, kto zna ten temat od lat nawet nie próbowałby głośno snuć planów o, u normalnieniu zachowań na tym kanale. Tego niestety nie da się zmienić.

Offline SQ1MNB

• Newbie
  • *
    • Email
« Odpowiedź #52 dnia: Wrzesień 13, 2008, 11:35:21 am »
Cytat: "sp5-37-186"
ja też, tylko co z tego wynika...
<Spoko> Chodzi o to, że w dalszym ciągu można to forum czytać z przyjemnością, a nie robić z niego bagno. Taki niestety jest charakter tego forum i 19 kanału. Dlatego też uciekłem jeden stopień wyżej -ale nie oznacza to, że jak jadę autem to całą brać CB traktuje z innego poziomu.
Radio: (Yaesu FT-897D)
Antena: (W3DZZ i LPDA)

Offline SP209....

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #53 dnia: Wrzesień 18, 2008, 10:44:11 am »
CB radio w aucie jest mi zbędne, bo przestrzegam przepisów. Nie śmigam tras, więc informacje o korkach i wypadkach też mi nie potrzebne. Mam cb od lat w domu i na tzw. lokalnym kanale włączone dla podtrzymania starych znajomości.  
Czytać tam to forum można jak najbardziej , ale niebezpiecznie czasem się wypowiadać.

Offline h2o

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #54 dnia: Sierpień 22, 2010, 09:46:38 am »
Witam!
Od jakiegoś miesiąca jestem CBstą na zasadzie "przydasia" - radio zamontowane na stałe w samochodzie, na zasadzie przyda się - jako uzupełnienie nawigacji. podobnie jak nawigacja ;-) Trafiłem tu, bo trochę mnie drażni CB radio. Kierowcy tirów traktują je jak swoje, co chwile słychać "jak mnie słychać", nie pomnę już o przekleństwach i awanturach w eterze zwłaszcza w dużych miastach...

Czytałem regulamin CB oraz zasady łączności na falach amatorskich i o ile z tym drugim nie miałem przyjemności, to co do pierwszego - nikt regulaminu nie przestrzega!!! Ponadto w prasie CB reklamowane jest jako skuteczny, legalny antyradar, a w sklepach ze sprzętem CB pytają klienta "ile mandatów chce wydać?" na sprzęt. Nikt nie dołącza ulotki do opakowania z w/w regulaminem. Więc rzeźnia w eterze  :evil:

Druga rzecz to z łącznością radiową w paśmie 900MHz :) mam do czynienia od 12 lat. Wiem więc co to powierzchnie odbicia, co to anteny półfalowe i co to propagacja, a przede wszystkim co oznacza zysk w dB podawany na opakowaniu anteny. Tutaj trafiam do świata magii... kabel z anteną musi mieć określoną długość, konektory również etc... i ludzie w to wierzą! Nie mniej jednak moja praca stale mnie zmusza do poszerzania tego zakresu wiedzy.

Wrócę jednak do mojego samochodu. Mam montaż niewidoczny, bo nie chcę być identyfikowany z kolesiami "wolna dróżka" i leci na podwójnej ciągłej przez wzniesieniem. Więc na dachu jest SIRIO TRI-FLEX, a w schowku Lafayette ZEUS. problem u mnie polegał na tym, że czuła antena i czułe radio pozwala mi na nasłuch z odległości 12-15km, a może i dalej. tego dokładnie jeszcze nie sprawdziłem, ale w miejscach gdzie w harrym II była cisza, odbieram korespondencję innych kierowców. Natomiast zasieg nadawania w mieście to ok. 4km przy bardzo dobrej słyszalności, a w trasie pewnie 2 razy więcej. Jednak nie więcej niż możliwość odbioru. Chciałem raz pomóc jednemu kierowcy, bo inni podawali mu głupoty przez radio ale sygnał nie doleciał. Więc po oczytaniu się i prostym rozumowaniu postanowiłem zamontować wzmacniacz, aby "wyrównać" swoją antenę. Kupiłem najsłabszy jaki się dało (KM KL-40 AM/FM/SSB), który na antenie bazowej osiąga moc 18W.

Teraz zastanawiam się czy to jest w porządku, bo:
- przeczytałem tu troche o tych dopalaczach i zastanawiam się czy używanie ich przez innych kierowców nie skutkuje przypadkiem u mnie tak dobrymi odsłuchami?
- z tego wynika, że pasmo CB http://heading.pata.pl/prop1.htm jest jednym z najwredniejszych częstotliwości i chyba dlatego je oddali free jako pasmo obywatelskie ;-)
- czy jest fair używanie wzmacniacza w takiej sytuacji jak opisałem?
- czy to ma w ogóle sens? ;-)
--
Krzysiek

Offline SQ9GEH

• Global Moderator
  • Newbie
    • Błyskawiczny komunikator AOL - 3208698
    • http://republika.pl/uglybuglly/
    • Email
« Odpowiedź #55 dnia: Sierpień 22, 2010, 01:25:44 pm »
Ja używam CB przeważnie do odsłuchu co się dzieje na drodze. tak wiec dopałka jest w moim odczuciu niepotrzebna.

Bo przecież co z tego ze słychać cie będzie na 30 km jak i ty słyszysz na 15. i to w dobrych warunkach bo w mieście czy na jakieś drodze krajowej to słyszysz tylko jazgot. Pomijam to ze w/w urządzenie jest nielegalne
Poszukuje informacji na temat Trio (Kenwood) TX310 i JR 310

Offline h2o

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #56 dnia: Sierpień 22, 2010, 04:52:43 pm »
Cytat: "SQ9GEH"
Ja używam CB przeważnie do odsłuchu co się dzieje na drodze. tak wiec dopałka jest w moim odczuciu niepotrzebna.

Bo przecież co z tego ze słychać cie będzie na 30 km jak i ty słyszysz na 15. i to w dobrych warunkach bo w mieście czy na jakieś drodze krajowej to słyszysz tylko jazgot. Pomijam to ze w/w urządzenie jest nielegalne
Póki co jest wyłączone, a swoją drogą to wątpię aby było mnie słychać na 30km z 50cm anteny pochylonej pod kątem 45-50° ;-) Z drugiej strony nie chcę też komuś przerywać korespondencji, aby "przebić się" przez eter, bo co z tego, że się przebiję, przerwę innym, a i tak się niewiele dowiem ;-) Jednak nie to było założeniem. Radia też używam do nasłuchu. Jak już się dowiem wszystkiego, to wyłączam radio dwa kanały w dół i jest cicho - nie wyzywają się ;-)

OK. To ja się już wyleczyłem z dopałek - szczegóły tutaj http://gut.nazwa.pl/forum/index.php?s=&showtopic=627&view=findpost&p=59926
--
Krzysiek

Offline h2o

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #57 dnia: Sierpień 29, 2010, 08:42:27 pm »
mam pytanie - czy Wy, krótkofalowcy kiedy poruszacie się po drogach, korzystacie z CB czy między sobą na jakimś kanale wydzielonym we własnym paśmie? Mam na myśli taki odpowiednik 19tego lub 28.
--
Krzysiek

Offline Silent

• Newbie
  • *
    • Błyskawiczny komunikator AOL - 64894
« Odpowiedź #58 dnia: Sierpień 30, 2010, 09:18:48 am »
h2o, Nawet jesli jest cos takiego to raczej znakow krotkofalowco wnie uslyszysz. Zawsze to bedzie jakis Henio czy Rysio i nie uslyszysz sp9xyz.

Predzej 145.500, chociaz i tam zadko cos sie dzieje

Offline h2o

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #59 dnia: Sierpień 30, 2010, 06:26:15 pm »
nie to miałem na myśli ;-) Wolałbym usłyszeć od Henia raz w tygodniu, że na drodze którą codziennie się poruszam zdarzył się wypadek albo remont. Dziś włączyłem CB na 20 min i usłyszałem piękną, która szukała chętnego, jakiegoś szatana, złośliwie postawione nośne aby siać zakłócenia + codzienny standard :-) Dlatego pomyślałem o czyś bardziej cywilizowanym. A do tego w tym wyższym paśmie problem z antenami i zakłóceniami mniejszy. No i sprzętu nie można kupić w bimbonce... Ale zacznę od skanera. Jak mi się spodoba to będę drążył temat dalej.
--
Krzysiek