Autor Wątek: Muzeum Techniki w Warszawie ZAGROŻONE  (Przeczytany 5071 razy)

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
Muzeum Techniki w Warszawie ZAGROŻONE
« dnia: Maj 17, 2012, 02:51:30 am »
Gdy usłyszałem o tej wiadomości - zamarłem. Oto bowiem muzeum dzięki któremu w ogromnej mierze się uformowałem, ja i wielu innych, ma zostać zamknięte. Zanim przyjdzie czas na podnoszenie oficjalnych apeli, protestów, nawoływania do siłowych rozwiązań chciałem mocno zasygnalizować to do czego zmierzamy. Puszczany jest nam pył w oczy w postaci różnych "nowoczesnych ośrodków edukacyjnych", takich innowacyjnych i kreatywnych w czasie gdy kolebka, ostoja edukacji technicznej - tej prawdziwej jest poważnie zagrożona.

http://www.muzeum-techniki.waw.pl/

http://www.fakt.pl/Likwiduja-muzeum-techniki,artykuly,157243,1.html  (raz w życiu na coś się ta gazeta przydała)

http://lewica.pl/?id=26504&tytul=Warszawa:-Muzeum-Techniki-mo%BFe-przesta%E6-istnie%E6

Uprzejmie proszę o wypowiedzi. O opinie. Jestem poważnie poruszony tę informacją - to obrazuje jaki jest prawdziwy stosunek decydentów do edukacji, do rozwoju, do społeczeństwa. Wspierane są tylko projekty medialne w wiadomym celu - natomiast to co jest istotne, to co może mieć RZECZYWISTY wpływ na rozwój, na ratowanie społeczeństwa od zagłady - intelektualnej, moralnej, każdej - jest lekceważone na wszystkich frontach. Na wszystkich frontach! - w szkołach, na ulicy, w życiu codziennym. Dąży się jedynie do tego aby za pieniądze UE z jednej strony oślepić opinię publiczną powierzchownymi projektami, z drugiej strony przygotować część społeczeństwa do wykonywania innych prac niż sprzątanie ulic, czy zmywanie naczyń - ale do wykonywania innych prac, których brzydzi się społeczeństwo zachodu a które eksportowani na zachód Polacy mogą wykonywać za niższe niż "ludzie zachodu" stawki (program EFS).

Szkoły nie uczą niczego młodzieży - tresują, uczą poszanowania dla władzy, uczą podporządkowania i w żadnym wypadku nie uczą samodzielnego myślenia, które zawsze stanowi zagrożenie dla władzy.

W przypadku Muzeum Techniki będzie tak, że jeżeli nie podniesie się aktywny protest społeczny - muzeum to nie przetrwa. Wstrząśnięty byłem tym - do jakiego stanu zostało ono doprowadzone. Jestem teraz całkowicie zdruzgotany po tym, gdy dowiedziałem się, że jeden z ostatnich bastionów oświecenia może lada moment zostać zakryty cieniem głupoty lub też celowego działania...
« Ostatnia zmiana: Maj 21, 2012, 06:31:31 am wysłana przez 2T931A »

Offline SP1GPI

• Newbie
  • *
    • Email
Odp: Muzeum Techniki w Warszawie ZAGROŻONE
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 17, 2012, 07:28:05 am »
Jak można coś takiego zrobić. Według mnie do likwidacji muzeum dojść nie może, byłoby to zniewagą dla ludzi, którzy tworzyli naszą historię w dziedzinie rozwoju techniki. Ja się pytam gdzie edukowali się ludzie, którzy o tym decydują. Jakimi kategoriami oni myślą i do czego właściwie dążą. A może byłoby lepiej gdybyśmy zapomnieli o naszej historii...Nawet tej namacalnej. Przepraszam.. Cholera mnie bierze jak widzę ile głupich decyzji jest podejmowanych w tym kraju. Ale nic to. Za to będziemy mieli stadiony.
                                                                                                                                                       LT

Offline Toja:-)

• Newbie
  • *
    • Email
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 17, 2012, 09:19:33 am »
Jak można coś takiego zrobić... ile głupich decyzji jest podejmowanych w tym kraju. Ale nic to. Za to będziemy mieli stadiony.
Jest to dla mnie oszałamiająca wiadomość  >:(
Nadzieja tylko w Opatrzności, która nie pozwoli na takie eksperymenty (gdyż na rozsądek decydentów - trudno liczyć :-\ )
pozdrawiam Wszystkich serdecznie - 73!
"Toja:-)" - SQ9KDU

Offline SP5ANJ

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 17, 2012, 11:47:36 am »
Smutna informacja a szczególnie dla Nas Krótkofalowców.

Z Muzeum działała stacja o znakach SP5PMT i SQ5Z oraz 3Z5Z .

Niestety wszechogarniająca komercja zniszczy i ten Obiekt.  >:(

Pozdrawiam. Adam SP5ANJ.

Offline SP6JBF

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 17, 2012, 12:34:13 pm »
Muzeum jest potrzebna pomoc prawnika albo innego specjalisty administracji publicznej. Niech napiszą nowy wniosek, dotacja celowa jeśli będzie uzasadniona, to może przejdzie, np. na gabloty, czy co tam potrzebne do działalności oświatowej. Zawsze to mniejsze koszty, a "zaoszczędzone" pieniądze można wydać na coś innego. Na pewno milionowego długu to na siebie nie wezmą, skoro to nie jest własność Skarbu Państwa tylko NOTu, a zatem z punktu widzenie UM zapewne jest to własność prywatna.

Druga rzecz, to sądzę że te 11 tyś. obiektów muzealnych jest w cenach aukcyjnych wielokrotnie więcej warte niż ten milion długu. Wygląda że NOT w sposób "uzasadniony" chce zasilić swoją kasę 20 czy więcej milionami. Tak więc w ich interesie jest upadłość muzeum to raz, uniemożliwienie im zdobycia dofinansowania to dwa, no i odstąpienie muzeum Skarbowi Państwa oczywiście absolutnie nie wchodzi w grę na żadnych warunkach - to trzy.

Na dodatek pracownicy muzeum jeszcze im utrudniają, bo chcą pracować za darmo ;-) . Niestety w biznesie nie ma sentymentów. Prywatnej firmy (NOT) nikt nie zmusi formalnie do czegokolwiek w tej sprawie, o ile nie popełnią przestępstwa.

Jeśli się mylę, z pewnością znajdą sposób, by przekazać Skarbowi Państwa placówkę, której nie są wstanie utrzymać, a której wartość ruchomości przekracza znacząco wartość długu.

Tyle że wątpię by się tak stało... Zwykły skok na kasę a nie "wielka polityka" :-(

Chyba że Polacy, każdy jeden, podaruje 1zł na muzeum. Wtedy pięknie podstawimy im nóżkę (NOTowi) i uratujemy Muzeum Techniki.

My, krótkofalowcy możemy dać przykład...
Potrzebny tylko sprawny organizator z mnóstwem czasu, dostęp do mediów itp... ale to pewnie też nie jest takie proste, bo podatki, fundacja, obsługa bankowa, kontrola co z tymi pieniędzmi zrobi zarząd muzeum itd.

Ot, polska rzeczywistość.
Wygląda, że łatwiej dać złotówkę żebrakowi pod sklepem a jego już "oświeci" co z nią zrobić ;-) i będzie że na oświatę, HI

Pozdrawiam.
Jacek, SP6JBF

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 20, 2012, 02:44:22 am »
Dzisiaj byłem w muzeum. Wszyscy są przerażeni. Kolportowane są ulotki przy wejściu w obronie ale generalnie praktycznie nikt nie ma pomysłu jak bronić. Na samo tylko wspomnienie o wielotysięcznej rzeszy krótkofalowców, którym bliski jest los muzeum wszystkim pracownikom i dyrekcji serca rosły. Sam mam kilka pomysłów ale ważne jest aby podnosić alarm w całym naszym środowisku, na pasmach, forach, w klubach - wszędzie. Wkrótce napiszę kilka swoich przemyśleń oraz przekażę kilka koncepcji walki w obronie Muzeum.

Offline sp9sdr

• Newbie
  • *
    • Błyskawiczny komunikator AOL - 7272471
    • Email
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 21, 2012, 07:00:39 am »
Witam serdecznie !
Rzeczywiście  w naszym kraju dzieje się dużo złego,a jak zniszczyć kraj ano
za pośrednictwem likwidacji edukacji i historii
Kiedy zaczęto likwidować szkoły zawodowe były głosy protestu,jednak nikt z
rządzących nie brał pod uwagę że nie jest to rozsądne . Rząd nie liczy się z
narodem ,dlatego czuję się okradziony i oszukany przez państwo polskie
Tylko dlatego że czuję się patriotą nie  opuściłem tego kraju gdy miałem ku temu okazję.
Dziś jednak żałuję ,bo nie sądziłem że Rząd będzie
 wyzbywał się majątku narodowego
To co nasi dziadkowie zdobyli krwią ,Rząd odda za długi.Rządzi naszym krajem
patologia .
Myślę że wkrótce naród opamięta się i rozgoni rządzącą chołotę na cztery
wiatry.
Stanisław sp9sdr

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 07, 2012, 03:53:33 am »
Dzisiaj otrzymałem list następującej treści - publikuję poniżej. Można uznać, że bitwa została wygrana - nie wygraliśmy jednak wojny - musimy pozostawać czujni i gotowi.

"Szanowni Państwo,

Serdecznie dziękujemy za Wasze zainteresowanie losami materialnego
dziedzictwa kulturowego zgromadzonego w zbiorach Muzeum Techniki NOT w
Warszawie.
Nie chcąc, aby sprawa ta pozostała tylko jednorazową akcją, będziemy
Państwa informować o działaniach podejmowanych przez Federację
Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT związanych z zabezpieczeniem tak
dalszej działalności Muzeum Techniki, jak i dbałością o techniczne
dziedzictwo będące dorobkiem Polski i Polaków.

22 maja, w ślad za powszechnym zainteresowaniem losami Muzeum Techniki
NOT, został wystosowany do mediów komunikat prasowy, który przesyłamy w

załączeniu.

Jednocześnie informujemy, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwo Wyższego,

na skutek odwołania nie tylko władz FSNT NOT, ale także obywatelskiego
działania, w tym również Państwa listów i apeli, przyznało na rzecz
Muzeum kwotę 3 milionów złotych zapewniających działanie Muzeum.
To jednak nie koniec sprawy. Podejmowane będą dalsze działania, tak aby

zgodnie z zapisem konstytucyjnym "Rzeczpospolita Polska stwarzała
warunki upowszechniania i równego dostępu do dóbr kultury, będącej
źródłem tożsamości narodu polskiego, jego trwania i rozwoju". Zależy
nam
aby Muzeum mogło nadal prowadzić pracę oświatową, w ramach której
odbywać się będą lekcje muzealne dla młodzieży szkolnej. A także aby
w
nim nadal gromadzone były zbiory eksponatów muzealnych, zabytków o
bezcennej wartości zaświadczających o dokonaniach twórców polskiej
kultury technicznej.
O tym wszystkim będziemy sukcesywnie Państwa informować.

Janusz M. Kowalski
Specjalista ds PR
FSNT NOT"

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 23, 2012, 08:20:22 pm »
Znowu pojawiają się problemy, padła propozycja pomocy ze Śląska ale co miałby się wiązać z tego co słyszałem z przenosinami muzeum... To naprawdę  wszystko bardzo chore.

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 26, 2012, 05:17:41 am »
Jakie nowości w związku z naszym Muzeum? Jeżeli macie jakieś nowości - piszcie. Trzeba pilnować aby temat nie umarł.

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 24, 2012, 05:39:32 am »

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 01, 2012, 06:54:04 pm »
"Donos do prokuratury zbiegł się z informacją podaną przez dzisiejszą "Rzeczpospolitą". Dziennik, nie podając żadnych źródeł, poinformował, że warszawscy urzędnicy "nieoficjalnie rozważają" możliwość zaoferowania jako siedziby dla Instytutu Pamięci Narodowej pomieszczeń w Pałacu Kultury, które dziś zajmuje Muzeum Techniki. O kiepskiej sytuacji tego muzeum i jego możliwości wyprowadzki mówi się już od dłuższego czasu."

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,12397888,Palac_Kultury_w_prokuraturze_za_propagowanie_komunizmu.html

Sytuacja opisana w artykule jest oczywiście wybitnie debilna - czytałem to jako swego rodzaju ciekawostkę i popis debilizmu. Uwagę moją natomiast przykuło coś innego... Koncepcja aby zamiast Muzeum Techniki umieścić w Pałacu ipn...

Jeżeli będziemy przechodzili koło tego obojętnie to naprawdę tak się stanie. Ja już nie wiem co myśleć. Czasami mam wrażenie, że łatwiej będzie kupić wyspę i zbudować tam cywilizację na nowo niż walczyć z systemem lokalnie. Albo jeśli nie wyspę to zbudować statki kosmiczne i i budować nową cywilizację na innych planetach. EME już potrafimy teraz trzeba nauczyć się budować amatorskie statki kosmiczne. Myślę, że to będzie ciekawe hobby i potrzebne.

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 15, 2016, 12:55:52 pm »
Post z 2012 roku. Aktualnie mamy rok 2016 i znowu to samo! Zadłużenie, likwidacja. To jest chore. Trzeba coś z tym zrobić. Oczywiście dziwny to kraj w którym najważniejsze, centralne muzeum techniki nie ma racji bytu. Ile można na to patrzeć?

Offline SP6MCW

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 21, 2016, 05:05:10 pm »
Pewnie zdurniałym urzędnikom to muzeum kojarzy się z czasami, których chwalić nie wolno, bo można skończyć na stosie drewna. Święconego.
Ciekawe, że na jakieś zachcianki pasibrzuchów w sutannach to natychmiast są pieniądze (vide - tzw. Świątynia Opatrzności Bożej albo inne konkordaty). Tylko Muzeum Techniki przeszkadza. Ciekawe któremu urzędnikowi?

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 24, 2016, 01:20:22 am »
Stosunek do Muzeum Techniki jest obrazem tego, co działo się z polską myślą techniczna na przestrzeni ostatnich lat - mowa o transformacji, która równała się niemal całkowitej likwidacji całego polskiego przemysłu elektronicznego.