Autor Wątek: znaki łamane,  (Przeczytany 7175 razy)

Offline sp9wlc

• Newbie
  • *
    • Błyskawiczny komunikator AOL - 693392
    • Email
znaki łamane,
« dnia: Luty 18, 2009, 10:40:19 am »
witam serdecznie, w niedzielę miałem okazje rozmawiać z kolega przez radio (na 80m)
i że akurat tak się zdarzylo że nadawałem z QTH klubowego, swojego znaku nie łamałem /9 bo odległośc jest mniejsza niz 500m od mojego qth domowego , później ten sam kolega poprosił mnie o zrobienie qso spod znaku klubowego, inny polega sluchający do tej pory odezwał się że taki sposób prowadzenia rozmowy jest nieprawidłowy.
wyjasniłem że o ile ja znam prawo to jednak nie trzeba łamac znaku, ale jesli kogoś to obraża to prosze bardzo (wtedy złamałem /9), w tym momencie odezwoało się na paśmie kilka osób potwierdzających moją wersję.

inni koledzy znajdujący się własnie w klubie tez potwierdzili moja wersję.

a jak to u was wygląda?
pozdrawiam, Tommi, sp9wlc
"Jesli chcesz rozbawić Boga, powiedz Mu o swoich planach na przyszłośc".
przynależność klubowa: SP9KJT, SP9PRO, w przeszłości SP9ZAF, SP9PZD

Offline sq2lyf

• Newbie
  • *
    • http://www.sq2lyf.com
    • Email
znaki łamane,
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 18, 2009, 01:57:20 pm »

Offline haary

• Newbie
  • *
    • Email
znaki łamane,
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 18, 2009, 02:02:03 pm »
INFORMACJA

na temat stosowania łamanych (/) znaków wywoławczych

1.  Pozwolenie Radiowe na używanie radiowych urządzeń nadawczych, lub nadawczo-odbiorczych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej określa między innymi znak wywoławczy.

2.  Regulamin Radiokomunikacyjny ITU ustala:    

"Podczas swojej transmisji, stacja amatorska powinna nadawać swój znak wywoławczy w krótkich odstępach czasu".

3.  URTiP wyjaśnił, że sprawa rozszerzenia znaku wywoławczego przez dodanie łamania się (/) przy pracy z miejsca innego niż w wydanym pozwoleniu jest uregulowana pismem DSR-ZRA-5250-43/99 z 10 sierpnia 1999r, z którego wynika, że "znaki wywoławcze mogą być łamane (/) przez litery "p", "m", cyfrę 1-9; "mm", lub "am" przy pracy stacji w następujących sytuacjach:

/p       -    stacje przenośne

/m      -    z pojazdów kołowych  cały kraj, lub jednostek pływających po wodach                                terytorialnych RP

/mm   -    z jednostek pływających

/am    -    ze statków powietrznych.

/1-9    -    przy pracy z innego okręgu w którym radiostacja jest zainstalowana czasowo

(do 3 miesięcy)

4.  W korespondencji URTiP wyjaśnił, że "forma w jakiej podawany jest znak decyduje operator pracujący na radiostacji, biorąc pod uwagę powyższe wskazania". Z powyższego wynika, że:

a) operator pracujący z innego QTH niż w pozwoleniu może skorzystać z ww. systemu łamania znaków, dla zasygnalizowania korespondentowi, że pracuje z innego niż podstawowe QTH

b) operator pracujący z innego QTH niż w pozwoleniu (przez czas do 3 miesięcy) nie musi

korzystać z ww. systemu łamania znaków.

5.  W związku z powyższym UKF Manager PZK sugeruje, aby podczas zawodów operatorzy stacji nie stosowali znaków łamanych (/), na wzór tego co wprowadzili  już Czesi i Niemcy. Uniknie się w ten sposób przypadków niezaliczania korespondentowi łączności nie z jego winy, z powodu nieodebrania pełnego znaku z łamaniem (/), co zdarza się w przypadku zaniedbania przez operatora stacji łamiącej się (/), nadawania za każdym razem pełnego znaku z (/).

Offline MOSFET

• Newbie
  • *
znaki łamane,
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 20, 2009, 08:50:26 pm »
W dobrym tonie jest jednak mimo wszystko zachowywać łamańce, aby nie dezorientować rozmówców. Przykład pracuje sobie z qth polowego i dostaje komunikat od kolegi, który zna mój sygnał dobrze z macierzystego qth i zgłasza mi, że sprzęt mi szwankuje, bo słabo mnie dziś słyszy. I wtedy zaczyna się niepotrzebne tłumaczenie, że ja z domu nie nadaje, dlatego inaczej mnie słyszy, a jak bym użył łamańca to by nie pytał, co się dzieje. :mrgreen:
(stara dobra szkoła)

Offline MOSFET

• Newbie
  • *
znaki łamane,
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 20, 2009, 08:53:43 pm »
[/quote]

pozwolenie może być wydane ze znakiem z jednego regionu, a z lokalizacją - w innym. Tak jest w moim przypadku. Znak zaczyna się od SQ9, wpisany w pozwoleniu adres zainstalowania radiostacji to miejscowość znajdująca się 20 km od Warszawy. I gdyby trzymać się "łamania" dosłownie, to nie powinienem się łamać pracując z okręgu 5, a powinienem się łamać pracując z dziewiątego.

ł.[/quote]
Ubolewam nad taką praktyką urzędników, wprowadza to całkowity chaos w eterze.

Offline MOSFET

• Newbie
  • *
znaki łamane,
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 20, 2009, 08:56:27 pm »
Cytat: "sq9nox"

pozwolenie może być wydane ze znakiem z jednego regionu, a z lokalizacją - w innym. Tak jest w moim przypadku. Znak zaczyna się od SQ9, wpisany w pozwoleniu adres zainstalowania radiostacji to miejscowość znajdująca się 20 km od Warszawy. I gdyby trzymać się "łamania" dosłownie, to nie powinienem się łamać pracując z okręgu 5, a powinienem się łamać pracując z dziewiątego.

ł.

Ubolewam nad taką praktyką urzędników, wprowadza to całkowity chaos w eterze.

Offline sp9wlc

• Newbie
  • *
    • Email
znaki łamane,
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 21, 2009, 07:52:59 am »
były takie propozycje żeby wogóle zaniechać numeracji jako wyznaczników okręgów,

a co do samego łamania znaku to ogólnie widac przepis przepisem a interpretacja tego przepisu jest kilkuznaczna.

Offline sp9wlc

• Newbie
  • *
    • Email
znaki łamane,
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 21, 2009, 07:56:52 am »
Cytat: "MOSFET"
W dobrym tonie jest jednak mimo wszystko zachowywać łamańce, aby nie dezorientować rozmówców. Przykład pracuje sobie z qth polowego i dostaje komunikat od kolegi, który zna mój sygnał dobrze z macierzystego qth i zgłasza mi, że sprzęt mi szwankuje, bo słabo mnie dziś słyszy. I wtedy zaczyna się niepotrzebne tłumaczenie, że ja z domu nie nadaje, dlatego inaczej mnie słyszy, a jak bym użył łamańca to by nie pytał, co się dzieje. :mrgreen:
(stara dobra szkoła)

Mosfet jeśli chodzi o fale przyziemną to oczywiscie że tak będzie, ale na fali odbitej tak juz nie będzie, czasem korespondenta mozna łatwiej zrobić "długa drogą" niż wprost na azymut, a słyszalnośc jest na poziomie szumów, tymczasem odległośc jest nieduża,
zatem reguły nie ma

Offline SQ9ONH

• Newbie
  • *
    • Email
Odp: znaki łamane,
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 12, 2011, 08:33:38 pm »
z tego co napisał haary można stwierdzić że zasada łamania dotyczy tylko miejsca/środka transportu, a nie samego sprzętu. Np.: jeśli nadaje z ręczniaka jadąc samochodem to łamie przez /p czy przez /m. Albo nadając z radiostacji zainstalowanej w samochodzie, który stoi koło domu w którym mam stacje bazową to łamie przez /m czy w ogóle ? :)

Edit:
znalazłem w necie takie coś:)
http://otpzk05.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=63&Itemid=59
Myśle że to wyjaśnia wszystkie wątpliwości.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 24, 2011, 09:24:24 pm wysłana przez SQ9ONH »

Offline rekrut7474

• Newbie
  • *
    • Email
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 02, 2015, 09:17:33 pm »
witam wszystkich
mam pytanie odnośnie znaku łamanego jak w poprzednim poście
jestem można powiedzieć adeptem w tej dziedzinie , egzamin mam w grudniu , jestem czynny w eterze na różnych pasmach
jestem członkiem klubu,prezes dał mi ustne pozwolenie na prace w paśmie amatorskim ze znakiem klubowym łamanym przez okręg
czy jest to zgodne z przepisami ?
pozdawiam jarek

Offline rekrut7474

• Newbie
  • *
    • Email
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 02, 2015, 09:23:23 pm »
zapomniałem dodać , że chodzi o nadawanie z mojego QTH