Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - SQ5IRH

Strony: [1] 2
1
Powitanie / Odp: SERDECZNIE WITAM -
« dnia: Czerwiec 22, 2012, 06:29:58 pm »
Witam i pozdrawiam.

2
Sprzęt fabryczny / Odp: Kenwood TS-440S - czy warto?
« dnia: Luty 23, 2012, 03:10:32 pm »
Atutem tego sprzętu jest niewątpliwie automatyczny tuner antenowy. Minusem jednak wiek. To radio można kupić na giełdach za około 1600-2000 PLN w zależności od stanu i dodatkowego wyposażenia (np. filtry CW, SSB, mikrofon, akcesoria). 2000PLN jest to górna granica. Jeśli uważasz, że ten sprzęt spełnia powyższe założenia to kupuj. Jeśli jest to tzw. "goły" egzemplarz to powinieneś potargować. Natomiast jeśli MC-60 jest wliczony w cenę kompletu to weź pod uwagę, że on sam jako używany pojawia się na giełdach za około 300PLN. Co do kursu dolara to ma on wpływ gdy handlujemy z zagranicą. Kupując używany sprzęt od kolegi to raczej sugerujmy się cenami zweryfikowanymi przez nasz rynek. 
Takie oto moje zdanie.
Pozdrawiam.

3
Przepisy krótkofalarskie / Odp: w co wyposazyc harcerska słuzbę medyczną?
« dnia: Grudzień 09, 2011, 07:01:03 pm »
A może Navcomm? http://www.navcomm.eu/product_info.php?products_id=151&osCsid=bcae7ae4
Zawsze to 5W mocy w.cz. i możliwość pracy w paśmie VHF/UHF. Do tego można zastosować lepszą antenę (za to w PMR-ach zdecydowanie nie).

4
Tropo, MS, EME, satelity / Propagacja VHF / UHF - aktualne warunki
« dnia: Wrzesień 27, 2011, 03:31:11 pm »
Proponuję wątek w którym będziemy zamieszczać informacje o aktualnej propagacji VHF / UHF.
Będzie to wolna dyskusja o tym co aktualnie odbieramy oraz informacje odnośnie prognozy na najbliższe dni.
Jest to również dobre miejsce na skedy UKF.
 
  Zapraszam do dyskusji.

5
Propozycje / Odp: Załączniki - czy dostępne dla gości?
« dnia: Wrzesień 20, 2011, 10:33:39 pm »
Pisząc o linkowaniu z Youtube czy Vimeo mam na myśli wykorzystanie tych serwisów do przechowywania przede wszystkim własnych produkcji. Wrzucanie tego co już jest od dawna na innych forach zdecydowanie nie ma sensu, chyba że w uzasadnionych przypadkach.

6
Propozycje / Odp: Załączniki - czy dostępne dla gości?
« dnia: Wrzesień 20, 2011, 02:27:22 pm »
W takim razie poprosimy administratora o utworzenie nowego działu z filmami.  Może po prostu "Filmy o tematyce Ham Radio"?
Materiały dobrze by było linkować z zewnętrznych serwerów (najlepiej Youtube lub Vimeo), żeby niepotrzebnie nie zajmować miejsca w hostingu (filmy ważą najwięcej). Co koledzy na to?

7
Propozycje / Odp: Załączniki - czy dostępne dla gości?
« dnia: Wrzesień 19, 2011, 07:41:45 pm »
Jako kolejny powód nie poszerzania "swobód" dla niezarejestrowanych podam przykład sytuacji z przed chwili. Zerkam na listę użytkowników i widzę 11 Gości oraz 1 zalogowanego użytkownika. Ten zalogowany to ja. Podobna sytuacja ma miejsce prawie 24/7. Pisze prawie bo czasem się zdarza, że zalogowanych jest dwóch  ;D .
Tym sposobem nie przybędzie nam aktywnych "pisarzy" na forum. Natomiast skradających się ukradkiem będzie pod dostatkiem  ;) .
Trzeba nam jak najwięcej aktywnych (czyt. piszących) użytkowników, aby forum żyło i rosło w cenną treść.

Oczywiście to tylko moje skromne zdanie, decyzję podejmie administrator.

8
Elektronika - inne / Odp: stabilne 457kHz
« dnia: Wrzesień 19, 2011, 08:46:26 am »
Generator LC 457kHz pod warunkiem właściwego wykonania będzie stabilny ze względu na niską częstotliwość. Poprzez właściwe wykonanie mam na myśli stabilność mechaniczną i zastosowanie właściwych elementów - stabilnych temperaturowo, szczególnie kondensatorów.
Można też spróbować z rezonatorem ceramicznym. Dają się sporo przeciągać. Dużo dalej niż kwarcowe. Najbliższy to chyba 455KHz. Jeśli nie uda Ci się zdobyć odpowiedniego to można kombinować z mieszaniem.

9
Propozycje / Odp: Załączniki - czy dostępne dla gości?
« dnia: Wrzesień 19, 2011, 08:29:02 am »
Nie wiem czy się tego bać... Mnie osobiście to nie przeszkadza. Świadomy jestem odpowiedzialności za rzeczy które pozostawiam po sobie w sieci i to czy ktoś znajdzie załącznik dodany przeze mnie wpisując mój znak, imię, nazwisko czy cokolwiek innego nijak mi nie przeszkadza...
To moje zdanie, mój głos będzie pewnie jednym z wielu które Administrator weźmie (bądź nie) pod uwagę.

Pozdrawiam serdecznie!

Michale, nie chodzi mi absolutnie o odpowiedzialność. Mam na myśli pewną dozę prywatności, tzn że gdy np. wkleję fotkę z wakacji bo chcę Wam kolegom pokazać jak machałem ręczniakiem z łódki, to nie koniecznie chciałbym, aby po wpisaniu w Googlach frazy "łódka" lub "ręczniak" zaraz wyskakiwała moja facjata. Można to zjawisko skutecznie ograniczyć właśnie przez zastosowanie takich środków jakie rozważa administrator.

10
Egzaminy / Odp: Egzamin UKE, Siemianowice Śl.
« dnia: Wrzesień 18, 2011, 04:04:32 pm »
Przede wszystkim gratuluję i witam w naszym gronie.

Wydaniu pozwolenia radiowego towarzyszy opłata.

Cytat ze strony UKE:

 "IV. Opłaty skarbowe
Zgodnie z art. 6 ust 1, pkt 3  Ustawy o opłacie skarbowej z dnia 16 listopada 2006 r. ( Dz. U.  Nr 225, poz. 1635) z chwilą złożenia wniosku o wydanie pozwolenia radiowego powstaje obowiązek zapłaty opłaty skarbowej określonej w załączniku do ustawy (cz. III poz. 44), w wysokości: 82 złotych(...)"


Amatorskie 73!

11
Propozycje / Odp: Załączniki - czy dostępne dla gości?
« dnia: Wrzesień 18, 2011, 04:00:37 pm »
A ja jestem zdania, że tylko dla zarejestrowanych. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego (szczególnie chodzi o zdjęcia), że nie będą tego zbierały roboty Google. W innym przypadku, gdy wpiszesz w wyszukiwarce np. SQ7NUR, Google wypluje wszystkie załączniki powiązane z Tobą. Sprawa techniczna, dość istotna.

12
Propozycje / Odp: Nowa struktura forum
« dnia: Wrzesień 12, 2011, 05:25:53 am »
(...)Odnoszę  takie wrażenie ze przeszkodą jest osoba Administratora,chociaż mogę się mylić.(...)

Co dokładnie masz na myśli?
Możesz sprecyzować?

13
Egzaminy / Odp: Nieaktywny dłuższy czas w eterze.. -kilka pytań.
« dnia: Wrzesień 11, 2011, 10:09:25 am »
Witaj kolego SQ7HQI.
Niestety dziś Twoje pozwolenie kat II jest już nieważne. Natomiast na podstawie Twojego Świadectwa Radiooperatora otrzymasz pozwolenie kat.I. Dziś nie ma już wymogu znajomości alfabetu Morse'a na egzaminie. Nie jestem tylko pewien czy nie musisz wcześniej wymienić Świadectwa Radiooperatora na nowe. W tej sprawie zadzwoń do UKE, uzyskasz pewną informację (poniżej link do strony UKE, gdzie znajdziesz nr telefonu).
Sprawa z uzyskaniem nowego pozwolenia sprowadza się do złożenia (możesz wysłać listem poleconym) do odpowiadającej Twojemu miejscu zamieszkania delegatury UKE wniosku o wydanie pozwolenia kat. I.
Do takiego wniosku musisz dołączyć kserokopię Świadectwa Radiooperatora,
kserokopię dowodu opłaty skarbowej za wydanie pozwolenia oraz stare pozwolenie radiowe (oryginał).
Nie wiadomo jednak, czy dostaniesz ten sam znak. Jeśli będzie jeszcze wolny to nie ma problemu, ale jeśli podczas nieważności Twojego pozwolenia ten znak dostał ktoś inny to Tobie przypadnie kolejny wolny z puli.

Link do strony UKE: "Pozwolenie radiowe - służba amatorska": http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lead/.../

Pozdrawiam, powodzenia.

14
Polecane strony / Profil terenu
« dnia: Wrzesień 11, 2011, 12:39:52 am »
http://www.dvbtmap.eu/mapdistancepair.html

Powyższy link prowadzi do strony pozwalającej wygenerować tzw. profil terenu.
Można zobaczyć jak pozornie płaski teren wygląda w rzeczywistości na zadanej trasie.
Dzięki takiemu zobrazowaniu dowiemy się dlaczego np. łączność bezpośrednia UKF w jednym kierunku odbywa się pezproblemowo nawet przy małej mocy,
natomiast w innym mimo tej samej odległości ciężko jest nawiązać QSO.
Na pewno każdy zna takie przypadki.


Na początku w prawym górnym rogu strony wybieramy język polski:
Po ustawieniu dwóch punktów na mapie klikamy na jeden z nich i z "chmurki" która się pojawi wybieramy "Profil Terenu":Zostanie wyświetlony profil (poniżej Ostrołęka - Kadzidło):Można też obejżeć profil z uwzględnieniem krzywizny Ziemii. Aby to zrobić neleży w prawym górnym rogu okienka profilu kliknąć na okrągły przycisk:Dodatkowo w prawym, dolnym rogu okna możemy ustawić suwakiem wysokość anteny:

15
Propozycje / Odp: Nowa struktura forum
« dnia: Wrzesień 10, 2011, 10:37:57 pm »
Napisałbym tylko tak prawde mowiąc nie bardzo wiem o co tu chodzi.

Ilość działów została ograniczona, duże działy zyskały podział na mniejsze "subkategorie".

Moim zdaniem korzystnie - czytelniej, bardziej intuicyjnie. Na pierwszy rzut oka można już wstępnie zorientować się co zawiera dany dział główny.

Strony: [1] 2