Autor Wątek: Skaner dla początkującego - częstotliwości kolejowe  (Przeczytany 7634 razy)

Offline taigatrommel

• Newbie
  • *
Skaner dla początkującego - częstotliwości kolejowe
« dnia: Sierpień 23, 2010, 09:26:12 am »
Na początek witam serdecznie wszystkich, jako że jest to mój pierwszy post na tym forum :)
Otóż nigdy nie miałem do czynienia ze sprzętem radiowym, no chyba żeby wliczyć w to radio w kuchni :lol: Ale tym razem jednak mam ochotę posłuchać sobie czegoś zupełnie innego, otóż PKP. Chciałbym więc dowiedzieć się kilku rzeczy:
1) Czy nasłuch taki jest legalny? Znajomy twierdzi, że tak o ile nie wykorzystuje się zdobytych w ten sposób informacji. Ale wolę się upewnić, czy nie potrzeba jakiś tam certyfikatów, etc.
2) Jaki sprzęt sobie kupić? Jeśli chodzi o moje wymagania to:
-zasięg w terenie zurbanizowanym ok. 5km. (bo tyle mam do dworca)
-możliwość zabierania ze sobą do pociągu, a co za tym idzie:
możliwość nasłuchu zarówno tego co nadaje maszynista z lokomotywy, jak i tego co odbiera z nastawni
niewielkie rozmiary
możliwość podpięcia słuchawek, żeby nie katować współpasażerów
czas pracy ok. 6-8 godzin (bo nie raz tyle jestem w podróży)
-najlepiej jakby mi to chodziło na bateriach AA, tudzież innych (łatwiej kupić w kiosku baterie, niż wozić ze sobą jakieś tam ładowarki)
Cena tak do 300zł., jeśli za tą cenę nie da się kupić nic rozsądnego, to będę musiał trochę więcej zaoszczędzić, choć powiem szczerze że wolałbym więcej nie wydawać.
Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedzi

EDIT:
znalazłem takie o to "cuda" w zasięgu moich możliwości finansowych (no, może tylko cena UBC-69 XLT UNIDEN trochę mnie powala z nóg ;) )
http://radiokomunikacja.com/product_info.php/cPath/47/products_id/389
http://radiokomunikacja.com/product_info.php/cPath/47/products_id/324
http://radiokomunikacja.com/product_info.php/cPath/47/products_id/397
http://radiokomunikacja.com/product_info.php/cPath/47/products_id/480

Linkback: http://forum.krotkofalarskie.pl/poczatki/46/skaner-dla-poczatkujacego-czestotliwosci-kolejowe/761/

Offline Navcomm 0461

• Newbie
  • *
    • Błyskawiczny komunikator AOL - 11120562
    • Email
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 30, 2010, 07:08:17 pm »
Ad 1
Posiadanie odbiorników odbiorczych jest legalne, ale rozpowszechnianie informacji osobom już niestety nie, więc jesli gdzieś na mieście chciałbyś posłuchać to proponuje zestaw słuchawkowy. Na nasłuchiwanie nie jest potrzebny żaden dokument. Sprawa ma się inaczej gdy chciałbyś brać udział w zawodach krótkofalarskich. Wtedy potrzebna będzie tzw licencja nasłuchowca.
Ad 2
Jeśli chodzi skaner to ja osobiście posiadam UNIDEN UBC 30 XLT i jestem z niego zadowolony. Zaletami są: Wybór progów skanowania, dosyć szybki skanerek, 200 częstotliwości do zapisania, posiada 3 Bandy FM(zwykłe radio, AIR(lotnicza) i VHF. W moim przypadku akumulatorki AA o pojemności 2600 trzymaja dość długo tj ok 2,3 dni standardowej pracy(na noc wyłączam), zwykłe wejście słuchawkowe typu jack 3,5. Wady zbyt krótka antenka w komplecie, brak możliwości ładowania akumulatorów w stacji dokujacej.
PS ja tym skanerkiem dolatuję do Szczecina położonego ok 30 km od mojej miejscowości.
Ja z czystym sumieniem mogę Ci polecić ten skaner. Pozdrawiam
CB-Radio: Alan 109 + Lemm AT 1700
PMR: MaxCom WT-508
Skaner: Uniden UBC 30XLT
TRX: Navcomm TK-890

Offline sq9cwd

• Newbie
  • *
    • Błyskawiczny komunikator AOL - 1714119
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 14, 2010, 12:40:55 pm »
Nie wiem jak z Twoimi planami na przyszłość, ale zastanowiłbym się nad dołożeniem 100wki i zakupem ręcznego radia z 2 pasmami, coś w stylu Wouxun. Na pewno nie będzie to utopiony pieniądz.
Pozdrawiam.
73 de SQ9CWD

Offline Navcomm 0461

• Newbie
  • *
    • Błyskawiczny komunikator AOL - 11120562
    • Email
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 14, 2010, 02:29:29 pm »
Osobiście posiadam dualbandera Navcomm TK-890,droższa wersja Wouxuna :-)  i jestem zadowolony. :-)  Do tego za tzw. psie pieniądze pozwolenie radiowe na 2 częstotliwości. A tak poza tym dla porównania to takie radyjko jest bardziej czułe niż skaner i sciąga więcej. Tak jest w moim przypadku.
Pozdrawiam :-)

Offline sp9wlc

• Newbie
  • *
    • Błyskawiczny komunikator AOL - 693392
    • Email
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 20, 2010, 12:40:38 pm »
od 1 pytanie było o skaner a prezentujecie TRX
od 2 częstotliwości służb kolejowych, policji, Straży itp są rózne  w róznych miejscowościach, zatem jadąc koleją prze 8 godz będziesz musiał sie nieźle nakręcić żeby być na odpowiedniej częstotliwości, chyba że się przygotujesz i będziesz juz znał częstotliwość pracy na całej trasie przejazdu.

inna sprawa, że według mnie podsłuciwanie ww słuzb jest wyjątkowo nieatrakcyjne i znudziło by mnie po 5 min dlatego uważam, że jak masz wydać 300 zł czy jak podpowiadaja 400zł to lepiej dozbieraj i kup coc co sprawi ci wielka frajdę,

podsłuchiwanie kolejarzy nie jest interesujące, zapewniam Cię.
chyba że rzeczywiście jesteś "szurnięty" w pozytywnym tego słowa znaczeniu i chłoniesz wszystko co związane z PKP i sama znajomość modeli wagonów i lokomotyw, sieci połaczeń, mozliwości podróżowania, modeli zwrotnic, systemów zasilań, sieci podstacji trakcyjnych, umiejscowienia GPZ-tów nie wystacza to rzeczywiście trzeba Ci kupić obojętnie co i upajać sie rozmowami służbowymi kolejarzy.

nadal jednak uważam, że ten i podobne tematy nie mają nic wspólnego z krótkofalarstwem a za takie to forum się uważa.
pozdrawiam, Tommi, sp9wlc
"Jesli chcesz rozbawić Boga, powiedz Mu o swoich planach na przyszłośc".
przynależność klubowa: SP9KJT, SP9PRO, w przeszłości SP9ZAF, SP9PZD

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 20, 2010, 02:13:01 pm »
Po prostu z PKP wystarczy zejść kilka MHz niżej i słychać krótkofalowców - ja w ten sposób na nich trafiłem po raz pierwszy w eterze...

Offline sp9wlc

• Newbie
  • *
    • Email
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 21, 2010, 12:51:53 pm »
jasna sprawa, że nasze hobby może a nawet powinno ewoluowac, ale pytanie postawione przez rozpoczynajcego wątek było sprecyzowane. skaner i słuzby pkp.

równie dobrze mogłbym spytać jakie urządzenie niani elektronicznej kupić? przecież to tez fale radiowe.

Offline sq9cwd

• Newbie
  • *
    • Błyskawiczny komunikator AOL - 1714119
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 23, 2010, 07:56:25 pm »
Cytat: "sp9wlc"
od 1 pytanie było o skaner a prezentujecie TRX

W zasadzie to znam treść pytania, próbuję zachęcić jedynie do korzystniejszego, w mojej opinii zakupu.
od 2 częstotliwości służb kolejowych, policji, Straży itp są różne  w róznych miejscowościach, zatem jadąc koleją prze 8 godz będziesz musiał sie nieźle nakręcić żeby być na odpowiedniej częstotliwości, chyba że się przygotujesz i będziesz juz znał częstotliwość pracy na całej trasie przejazdu.

Pomocna w tym zakresie jest znana strona http://radioscannerpolska.pl/ . Niestety to rozwiązanie ma wspomnianą przez Ciebie wadę-trzeba być wcześniej przygotowanym. Nie trzeba wielu obserwacji, aby stwierdzić, że w/w służby poruszają się w wykrojonych wycinkach, więc nie trudno się połapać kogo i gdzie szukać.
nadal jednak uważam, że ten i podobne tematy nie mają nic wspólnego z krótkofalarstwem a za takie to forum się uważa.

Ocywiście masz rację. Krótkofalarstwem tego nie da się nazwać. Przyznasz jednak, że czasem temu sportowi towarzyszy.

Offline sp9wlc

• Newbie
  • *
    • Email
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 28, 2010, 07:19:41 am »
Pamietam, jak zanjomy kupił skaner,  a że skane był "szeroki" słuchał dosłownie wszystkiego, po miesiącu wpadłem do niego i coś słyszę, pytam co to?
odpowiada, że to telefon bezprzewodowy sąsiada.
sarkastycznie, ale obrazowo.

ps przepraszam, ale ja jestem przeciwnikiem informowania na forum krótkofalarskim o takich sprawach, dla chętnych jest pełno informacji w necie by sie o tym dowiedzieć, a takie fora jak te nie są do tego odpowiednie ( to wyłacznie moje prywatne zdanie). Fora nasłuchowe nie krótkofalarskie istnieją i tam bym ich odesłał. Bowiem zachwilę wpadniemy w paradoks gdy ktos zapyta jak wregulować gaźnik w samochodzie w którym jest radio safari 2a.
Wcale nie bęzie ładnie gdy przy jakimś incydencie z prawem dowie się, że to właśnie na tym forum podpowiedziano mu co i jak? A nie tędy droga

Offline Szaju

• Newbie
  • *
Odp: Skaner dla początkującego - częstotliwości kolejowe
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 23, 2012, 03:25:38 am »
We wrocławiu na unidenie ubc69xlt-2 słysze PKP na 150,200

Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi / Wyświetleń Ostatnia wiadomość
xx
Skaner częstotliwości ICOM IC-R5

Zaczęty przez shortt

2 Odpowiedzi
2525 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Lipiec 14, 2009, 10:52:38 am
wysłana przez shortt
xx
Radio dla początkującego/amatora.

Zaczęty przez J-23

8 Odpowiedzi
3987 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Sierpień 15, 2010, 08:16:20 pm
wysłana przez Navcomm 0461
xx
Częstotliwości wywoławcze, zasady korzystania

Zaczęty przez SQ7IQF

6 Odpowiedzi
3666 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Styczeń 27, 2009, 06:45:06 pm
wysłana przez sp9wlc
xx
Cyfrowa skala częstotliwości Yaesu FT-101Z

Zaczęty przez ^ToM^

2 Odpowiedzi
2577 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Wrzesień 28, 2010, 09:47:55 pm
wysłana przez SQ9GEH
xx
Antena kierunek na przedział częstotliwości 200 - 300 MHz

Zaczęty przez vip102

1 Odpowiedzi
1140 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Styczeń 01, 2010, 10:56:22 pm
wysłana przez Yogi

Users found this pages searching for:

google krotkofalarskie 59930103 yms powered smf radio modification skanery forum skanowanie google krotkofalarskie 1355534169 bge google krotkofalarskie 62286460 bgq google krotkofalarskie 74649129 zgu google krotkofalarskie 69837884 zwu kolejowe google krotkofalarskie 52434380 bge
google krotkofalarskie 44342787 zwu google krotkofalarskie 54934254 yms google krotkofalarskie 77648437 d2s google krotkofalarskie 53217764 yms google krotkofalarskie 56988011 zgu google krotkofalarskie 48293060 yms google krotkofalarskie 49478099 yms scaner jakie