Autor Wątek: Pirackie stacje radiowe UKF  (Przeczytany 5504 razy)

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
Pirackie stacje radiowe UKF
« dnia: Lipiec 26, 2012, 09:23:22 am »
Polecam zapoznać się z materiałami filmowymi. Pierwsz reportaż z TVN-u pamiętam, że wzbudził duże emocje - pamiętam jak wyczekiwałem tego materiału... Oglądałem wtedy go z wielką fascynacją - jednak pamiętam komentarz mojego ojca - "po co robić to wszystko??? Pirackie radio po to aby puszczać Szklaną pogodę???". No właśnie - można odnieść wrażenie, że pirackie radio nadające muzykę, która cały czas leci na antenie oficjalnych stacji jest dziwne i wydaje mi się przeczy idei niezależnych stacji radiowych.

Wiem, że temat piractwa radiowego wzbudza w środowisku krótkofalarskim być może negatywne reakcje... jednak zastanówmy się - te wszystkie komentarze urzędników o tym, że piraci nie są w stanie budować urządzeń, które nie zakłócają... w czasie gdy krótkofalowcy budują takie urządzenia na różne pasma - zarówno KF jak i UKF i mają do tego pełne prawo. Moce, których używają piraci radiowi z UKFu zazwyczaj zawierają się w przedziale 50-100W - często mniej. Bardzo rzadko więcej... w zasadzie 80W to częste maksimum. Wiele stacji nadaje mocą 10-20W.

Nie bardzo rozumiem jak nadajniki z pasma 100MHz mają zakłócać pracę służb w czasie gdy amatorskie urządzenia krótkofalarskie mają nie zakłócać. Znane są też przypadki jak radio maryja zakłócało częstotliwości lotnicze pomimo stosowania "profesjonalnego sprzętu".

Piraci aktualnie praktycznie nie istnieją. Aktualnie w dobie internetu i mediów społecznościowych (social media - facebook itp) znaczenie niezależnego przekazu radiowego odeszło na daleki plan. Wprowadzenie cyfrowej telewizji i radiofonii spowoduje niemal całkowitą kontrolę przekazu jaki docierać może do obywateli. ACTA i regulacje prawne związane z internetem mają dążyć do kontroli internetu.

Odnoszę wrażenie, że "szkodliwość" piratów radiowych nie polega bynajmniej na zakłócaniu kogokolwiek. Problem jest zupełnie inny...

Piraci radiowi z Krakowa-Galicja projekt

Pirackie radio Kraków 1 z 2

Pirackie radio Kraków 2 z 2

Offline sp9ive

• Newbie
  • *
Odp: Pirackie stacje radiowe UKF
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 25, 2012, 11:38:34 pm »
W Nowym Sączu też była i to 3 razy ta sama...( slash fm)
Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk a rośnie popyt na święty spokój .Szanuj szefa swego - możesz mieć gorszego...

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 26, 2012, 02:04:26 am »
Ale jak się domyślam nie działa już żadna?

Offline sp9ive

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 26, 2012, 10:57:34 am »
Powiem tak 3 razy ten sam gość, raz go złapali skończyło się na zawiasach , 2 raz nadajnik był na lewo podpięty na pająka do sieci nn - zabrała elektrownia przesył sygnału i sterowanie zdalne na mikrofalach z centrum miasta ,  3 raz tak samo tyle że na właściciela poczekali jak przyjedzie sprawdzić rzekome uszkodzenie . Wtedy już na zawiasach się nie skończyło ... Tak przynajmniej mówiono i pisano w prasie .
« Ostatnia zmiana: Grudzień 26, 2012, 12:39:41 pm wysłana przez sq9ive »
Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk a rośnie popyt na święty spokój .Szanuj szefa swego - możesz mieć gorszego...