Autor Wątek: przeróbka głośników od noki MD 8  (Przeczytany 15890 razy)

Anonymous

• Gość
przeróbka głośników od noki MD 8
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 11, 2010, 08:51:18 am »
Właściwie częściowo zgadzam się z NTO. Robimy trochę przedszkole. Nie sądzę, by technika audio była silnym powiązaniem z krótkofalarstwem. W zasadzie nie ma żadnych przesłanek, aby wania (z całym szacunkiem) chciał rozwijać swoją wiedzę w zakresie łączy mikrofalowych. Podejrzewam również, że technika cyfrowa jest mu bardziej odległa, niż jabłko Newtonowi. Sens pytania był związaniany z techniką audio. Osobiście staram się pomagać w każdej sytuacji, ale ten przypadek, ze względu na prostotę, kwalifikuje się do samodzielnego rozwiązania przez autora.
Nie demonizowałbym również podejścia ludzi na elektrodzie. Oczywiście są osobniki prezentujące mniej przystępny sposób bycia, ale generalnie nie mam większych zastrzeżeń.

Offline wania

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 11, 2010, 04:35:15 pm »
dobra sory gość ma racje ale chodziło mi o układy scalone  :cry:

ale jesteś taki cwany to podaj mi forum gdzie mogę o to zapytać  :-(  pomijając elektrodę

Offline sq9jxb

• Newbie
  • *
    • Błyskawiczny komunikator AOL - 4128284
    • http://sq9jxb-sq6mno.pl
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 12, 2010, 04:25:07 pm »

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 12, 2010, 08:01:33 pm »
Specjalnie utworzyłem dział o innych zagadnieniach elektroniki. Niechaj taki sobie tutaj będzie i myślę, że żadna krzywda się nie stanie. Dla niektórych proste zagadnienie a jednak trudne dla innych. Dla mnie też kiedyś mogło być trudne i chciałem móc zadać pytania sprawiające wrażenie banalnych.

Offline wania

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 12, 2010, 08:10:11 pm »
wielki + dla admnia

zwłaszcza że dobrze znających się na fachu elektryków jest 2% z pośród polaków
a laików potrzebujących pomocy jest 60 %
a reszta to emeryci i renciści  ;-)

Dla niektórych proste zagadnienie a jednak trudne dla innych.
nic dodać nic ując  

tylko oddaliliśmy się od tematu  :!:

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 13, 2010, 01:56:41 am »
Drogi Wanio - w zasadzie wszystko wiesz - możesz zrobić ten wzmacniacz 22W i przy tak małej mocy jaką zamierzasz użyć nie będzie on w pełni pracować. Możesz zbudować mniejszy - jak znajdziesz podeślij link ale w zasadzie cała sprawa jest już dość prosta. Jak rozumiem lutownicy się nie boisz?

Offline sq9cwd

• Newbie
  • *
    • Błyskawiczny komunikator AOL - 1714119
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 13, 2010, 07:00:06 am »
Wania, podczas montażu pamiętaj o dobrym ekranowaniu i filtracji w.cz. Lepiej zaprojektować układ od razu uwzględniając te składowe, niż później przerabiać. Założyłem, że wzmacniacz będzie pracować z telefonem.
Pozdrawiam.
73 de SQ9CWD

Offline wania

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 13, 2010, 03:01:39 pm »
dobra więc tak
 bać się nie boję

wzmacniacz ten z linku co podawałem wcześniej tam pytałem sprzedawcy jest wszystko
zestaw składa się z 5 elementów do których jest dołączony schemat więc sobie raczej poradzę

a co do mocy
uzyskam pełną moc bo znalazłem to małe ustrojstwo
http://allegro.pl/item1034197685_przetwornica_podwyzszajaca_napiecie_dcu02.html  :mrgreen:

tak wszystko do telefonu pisałem też z kolesiem co miał identyczny zestaw
tylko on do zasilania użył aku. żel. 17ah więc trzymało mu kilkanaście godziny ja se wymienię co 2 godziny bateryjki 2 i i będzie giocior

a i co do SQ9CWD
oco ci z tym chodziłoWania, podczas montażu pamiętaj o dobrym ekranowaniu i filtracji w.cz. :?:

jak zmontuję to się jeszcze odezwę za jakieś 2miechy :cry:  (brak środków PLN) (ale obiecuję że się odezwę)

Offline sq9cwd

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 13, 2010, 08:04:03 pm »
Ano chodzi o to, że pole w.cz. lubi sobie wędrować po kablach, przenikać przez nieekranowane obudowy. Wynikiem tego są słyszane zakłucenia, sygnały niepożądane, których w orginalnym utworze nie było.
Pozdrawiam.
73 de SQ9CWD

Anonymous

• Gość
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 14, 2010, 03:05:31 pm »
czyli jak temu zapobiec ?

postaraj się wyjaśnić "na polski" taką prośbę bym miał

Offline sq9cwd

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 14, 2010, 05:22:47 pm »
Filtracji dokonuje się najczęściej rdzeniami ferrytowymi, kondensatorami i dławikami. Za ekran wystarcza metalowa obudowa. Bardziej po polsku już się nie da...
Pozdrawiam.
73 de SQ9CWD

Anonymous

• Gość
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 14, 2010, 09:00:05 pm »
zrozumiałem o ekranie że to uziemienie (chyba)

a filtracja zależy od elementów elementów z których został wykonany ?

Anonymous

• Gość
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 15, 2010, 02:10:15 am »
Widzisz... dość ciężko jest wszystko wyjaśnić jeśli się nie wie prawie nic. Naprawdę jeżeli chcesz dobrze wniknąć w temat to poczytaj choćby najprostszą książkę elektroniczną (jaką Koledzy aktualnie polecają?) aby w ogóle zrozumieć podstawowe zasady.

Zakłócenia - skąd się biorą? Telefon generuje różne sygnały w.cz. - jeżeli już jesteśmy na forum krótkofalarskim to warto poruszyć ten temat. Fale radiowe telefonu wnikają w układ w danym wypadku wzmacniacza i słychać charakterystyczne odgłosy komórki. tiri ti tiri ti tirti ti

Aby uniknąć tego zjawiska należy zrobić tak aby sygnały radiowe nie przedostawały się do urządzenia wzmacniającego dźwięk. Należy więc dołożyć odpowiednie elementy filtrujące - nie przepuszczające fal radiowych a także obudowę warto zrobić z metalu (aby fale radiowe nie przechodziły). Oczywiście bez tych zabiegów też będzie działać ale jako, że forum jest krótkofalarskie to warto było tutaj wspomnieć o poprawności montażu wszelkich układów pod kątem w.cz.  (a także dyrektywy EMC - kompatybilności elektromagnetycznej - niezakłócaniu się urządzeń elektronicznych wzajemnie).

Anonymous

• Gość

Offline wania

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 18, 2010, 08:11:18 pm »
ej chłopaki a mogę do tego dołączyć przedwzmacniacz ??