Autor Wątek: przeróbka głośników od noki MD 8  (Przeczytany 15833 razy)

Offline wania

• Newbie
  • *
przeróbka głośników od noki MD 8
« dnia: Maj 06, 2010, 08:18:43 pm »
siemano
znacie te głośniki do noki za 20zł ponoć grają nieźle ale patrząc na specyfikację zauważyłem
2x 4(to coś dziwne "ohm") 1x 1w zasilanie 3x AAA            trochę słabe

i teraz
idzie coś przelutować, zmienić, przylutować, dokupić ?
żeby specyfikacja była przyjemniejsza ale żeby było przenośne :)
chodzi mi tylko żeby podczepić pod to większe głośniki najmniejsze znalazłem 3w ale mogą być większe zasilanie mogę podnieś do 9v lub 18v

pomóżcie albo walnijcie krytykę ze ty nie jest możliwe chcę poznać wasze opinie

Raportuj ten post Usuń post

Offline sq3nto

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 07, 2010, 09:41:00 am »
Zadajesz takie pytanie na forum krótkofalarskim?

Offline wania

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 07, 2010, 02:55:20 pm »
ponieważ to jedyne sensowne forum elektroniczne i macie (na moje oko ) odpowiedni dział

czyli nie dostane odpowiedzi

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 07, 2010, 03:50:06 pm »
Kolejne pytanie użytkownika podsumowane odpowiedzią - "co to ma wspólnego z krótkofalarstwem" itp.

GSM to także łączność radiowa - i to jej zaawansowana forma - mikrofale + transmisje cyfrowe.

Drogi Wanio!

Powiedz proszę, wyjaśnij co chcesz osiągnąć swoją modyfikacją? Podaj też link do tych głośniczków.

Offline wania

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 07, 2010, 04:22:28 pm »
chcę większe głośniki wstawić ni jeżeli  1w chcę coś około 6w na kanał
http://www.allegro.pl/item1023019077_oryginalny_zestaw_audio_nokia_md_8_nowy_bcm.html

ale przypadkiem wpadłem na coś takiego
http://www.nowyelektronik.pl/searchsklep.php?mode=opis&nr=5562

to by mi lepiej pasowało ale nie wiem czy to będzie długo działać

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 07, 2010, 06:43:42 pm »
No to musisz zmienić zarówno same głośniki jak i wzmacniacz. Obawiam się, że trzeba chyba będzie wszystko od początku zbudować. Ale da się.

Poszukujesz dobrze - potrzebny będzie wzmacniacz audio - najlepiej na prostym scalaku jakimś.
UL1481 - http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/U/L/1/4/UL1481.shtml - co wynika z noty katalogowej przy 9V (bateria może mieć 9V) oddaje na 4 omowym głośniku 2W przy zniekształceniach 2,5%. Przy zniekształceniach 10% (dużo!) oddaje 2,5W. Więc jest zbyt słaby.

Musisz poszukać jakiegoś układu scalonego, który oddaje te Twoje 6W albo troszkę więcej na 9V. Teraz mi jakoś nie przychodzi nic do głowy ale na pewno ktoś za moment coś zasugeruje.

PS. Ten już jest trochę mocniejszy:
http://www.nordelektronikplus.pl/oferta_det.asp?show=0&g=26&pg=26&sg=1&id=64&los=0,4661415

Offline sq3nto

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 09, 2010, 12:22:14 pm »
Cytat: "2T931A"
Kolejne pytanie użytkownika podsumowane odpowiedzią - "co to ma wspólnego z krótkofalarstwem" itp.

GSM to także łączność radiowa - i to jej zaawansowana forma - mikrofale + transmisje cyfrowe.

(...)

To się aż prosi o ciętą ripostę, ale się powstrzymam. Takie pytania należałoby zadać na forum elektroda.pl a nie tu.

PS. Pewnie jak ktoś poprosi o sposób montażu radia w małym Fiacie, to też dostanie odpowiedź.... no bo w końcu jest to RADIO i służy do odbioru fal radiowych [sic!]. "Modyfikacje sprzętu" to dział na temat modyfikacji sprzętu radiowego, krótkofalarskiego. Jeżeli nawet Administrator ma takie zasady gdzieś, to nie wróżę temu forum błyskotliwej przyszłości.

Jakby ktoś mnie szukał to znajdzie na http://sp7pki.iq24.pl. Tam przynajmniej chodzi o krótkofalarstwo.

Offline wania

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 09, 2010, 03:30:02 pm »
właśnie znalazłem akumulator od wiertarki jest to 12v 1300 mAh

i przy wzmacniaczu zapominamy o głośnikach od noki i buduję wszystko od nowa

ale co za słaby  :?:
tam jest zakres od 4-20v gdzieś taki widziałem to czy przy wzroście napięcia wzrasta ilość watt końcowych ??

i jeszcze pytanko przy montażu tam są po 3 piny na prawą i lewą str.  i to gdzie podpiąć zasilanie ; gdzie podpiąć źródło muzyki ; i gdzie głośniki ???????

Offline wania

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 09, 2010, 03:35:22 pm »
sq3nto

na elektrodzie są same chamy i skó......y założyłem tam już 4 tematy i na żaden mi nie odpowiedziano albo je usunięto  :evil:

Offline wania

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 09, 2010, 04:41:44 pm »
http://www.allegro.pl/item1022628806_avt744_wzmacniacz_mocy_2x22_w.html

a ten  :?:

jest całkiem zgrabny :!:

co o nim sądzicie

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 10, 2010, 04:24:26 am »
Jest ok. Może trochę za mocny ale... przecież nie musisz stosować pełnej jego mocy.
A i myślę, że z 9V też poprawnie powinien zadziałać - a już z 12V to z całą pewnością.

Teraz pozostaje tylko kwestia głośników...

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 10, 2010, 04:29:06 am »
NTO - to nie ma sensu co robisz - warto aby zaproponować coś konstruktywnego, elektronika jest dziedziną dzięki której wiele osób trafia do krótkofalarstwa - np. ze mną było właśnie tak i myślę, że wiele osób w ten sposób właśnie trafiło. Dlaczego mamy niszczyć w zarodku zainteresowania młodych ludzi tylko po to aby... no właśnie? W jakim celu?

Offline wania

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 10, 2010, 03:53:32 pm »
dobra wielkie dzięki za pomoc powiedz czy jest tu jakiś system nagradzania

a i jeszcze raz ponowie pytanie
tam jest zakres od 4-20v gdzieś taki widziałem to czy przy wzroście napięcia wzrasta ilość watt końcowych ??

i jeszcze pytanko przy montażu tam są po 3 piny na prawą i lewą str. i to gdzie podpiąć zasilanie ; gdzie podpiąć źródło muzyki ; i gdzie głośniki ???????

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 11, 2010, 01:08:30 am »
Tak. Generalnie moc wzrasta wraz z podniesieniem napięcia zasilania ale każda kość ma swoje ograniczenia i w przypadku tego scalaka są to takie ograniczenia jak podałem co wynika z noty katalogowej. Systemu nagradzania nie mamy ale... wkrótce forum przeniesione zostanie na nowy skrypt i tam będzie więcej możliwości.

Gdzie co podpiąć? Minus - masa jest wspólna. Czyli minus zasilania i sygnału audio jest wspólnym wyprowadzeniem... ale generalnie inne wyprowadzenia będziesz miał dokładnie opisane na schemacie - w sposób czytelny - w razie problemów - pisz. Na pewno dostaniesz odpowiedź.

Offline 2T931A

• Administrator
  • Newbie
    • Email
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 11, 2010, 01:49:42 am »
A to jaka atmosfera panuje na elektrodzie dobrze wszyscy chyba wiedzą i ja sobie na samym początku powiedziałem - u nas będzie inaczej!