Autor Wątek: Program do nauki nadawania telegrafii  (Przeczytany 15784 razy)

Offline sp9vnm

• Newbie
  • *
    • Email
Program do nauki nadawania telegrafii
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 16, 2009, 12:15:56 pm »
Dzisiaj nadziałem się na super stronę:

http://lcwo.net

Wprawdzie nie jest to program do nauki telegrafii a nauka przez internet jednak jest to też szkolenie w CW.

Dodatkowo dostępne są unikalne i bardzo pożyteczne  funkcje.
72!

Offline robsmok

• Newbie
  • *
    • http://studiopro.pl
    • Email
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 02, 2009, 09:30:43 pm »
wracając do tematu :)
CW Comunicator

można titać z klawiatury,
można myszką generować kod podobnie jak w kluczu sztorcowym
można myszką generować kod podobnie jak manipulatorem automatycznym
(lewy prawy przycisk)

no i oczywiście jak posiadasz już jakiś manipulator z prawdziwego zdarzenia
to możesz sobie podłączyć przez com-a

jutro spróbuje rozbebeszyć moją stara myche i przerobić ją
na manipulator automatyczny homade :)

POZDRO

Offline SQ9GEH

• Global Moderator
  • Newbie
    • Błyskawiczny komunikator AOL - 3208698
    • http://republika.pl/uglybuglly/
    • Email
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 30, 2010, 08:24:03 pm »
dla zainteresowanych udało mi sie rozpracować G4FON-a co do plików "words" i jak by ktoś potrzebował do treningów jakiś innych to służę pomocą. Na razie mam pliki z znakami w dopieszczeniu   slang oraz przetłumaczone pliki z słowami

Niestety opcje QSO mi sie zacinają wiec trenuje troszkę inaczej
Poszukuje informacji na temat Trio (Kenwood) TX310 i JR 310

Offline Panoda

• Newbie
  • *
Odp: Program do nauki nadawania telegrafii
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 30, 2013, 10:34:00 pm »
Chciałem zwrócić Waszą uwagę na aplikacje do ćwiczenia kodu morsa na telefonie.

Jest ich sporo i są darmowe. Do telefonu można podłączyć słuchawki i ćwiczyć zawsze i wszędzie, zwłaszcza że dotykanie ekranu nie wydaje praktycznie żadnego dźwięku więc nikomu nie będzie się przeszkadzać.

Ja ściągnąłem pierwszą z brzegu (o której nie pisali w komentarzach że nie działa) Morse Code Trainer (na androida)

W pierwszy dzień nauczyłem się nadawać wszystkie litery (znaki i cyfry sobie na razie darowałem), więc chyba mogę stwierdzić że działa.

Wygląda to nastepująco:
Sami wybieramy z jakich i ilu znaków program ma nas sprawdzać. Wybiera on je wtedy losowo. Pokazuje literę/znak/cyfrę na wyświetlaczu i trzeba ją wtedy wystukać. Jeśli zrobi się to poprawnie pokazuje następną, jeśli źle pokazuje wtedy zapis tekstowy (kreski i kropki).
Oprócz pojedynczych znaków jest też opcja na całe słowa i opcja free pad - czyli po prostu "pikamy" a program pokazuje zapisem tekstowym co napisaliśmy.

Jest też oczywiście możliwość odbioru. Aplikacja nadaje morsem ciągi znaków a my zapisujemy wiadomość tekstowo, na koniec aplikacja sprawdza i pokazuje co zostało dobrze odczytane a co źle lub wcale.

Oczywiście wszystko można w niej ustawić. Tempo, czas odstępów, wysokość tonu itd.

Jest tylko jeden duży minus.
Wszystkie smartfony z jakimi się spotkałem (oprócz ajfonów) mają sporą latencję, tzn czas między dotknięciem ekranu a zareagowaniem na to urządzenia.

Podsumowując - takie aplikacje są dobre do nauki odczytu kodu i nauczenia się wolnego nadawania, ale nie da się na nich wypracować dokładności i szybkości w nadawaniu.

Swoją drogą trochę mnie dziwi i trochę żałuje że na telefon jest tego cała masa do wyboru do koloru, a jak ktoś chce się pouczyć na komputerze to oprócz jakiś 2 programów jest lipa.

Offline SP6MCW

• Newbie
  • *
Odp: Program do nauki nadawania telegrafii
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 07, 2014, 07:01:12 am »
Ja do słuchania używam tego co zrobił SP8QED. Oj, zrobił autor kawał dobrej roboty. Naturalnie, że trenuję odbiór z zapisem.
A do nauki nadawania wykorzystuję CWplayer i klucz sztorcowy własnej konstrukcji. Lepiej żebym nie pokazywał jak go zrobiłem, bo wynik mojej kreatywności może niektórych przyprawić o niezły śmiech :)
We wspomnianym programie jest dołożony plik graficzny z różnymi wersjami podłączenia do manipulatora czy klucza.